Návštěvníci se mohou pokochat stovkou nablýskaných mašinek, užijí si vystoupení Dětského pěveckého sboru Vocantes a náladu zpestří také taneční skupina Petra Pavlíka.

„Na třetí ročník akce jsme se rozhodli pozvat majitele strojů, vyrobených do roku 1945. Zájem účastníků je totiž rok od roku větší, takže jsme museli jejich počet limitovat. I tak do Přerova dorazí kolem stovky motocyklů a historických vozidel. Chystá se k nám třeba osmaosmdesátiletá Libuše Šulcová, majitelka motocyklu BSA 770 z roku 1928 se sidecarou. Je to manželka syna přímých dovozců BSA do České republiky. Z Českých Budějovic dorazí také cestovatel Petr Hošťálek, který sbírá motocykly. Na startu bude po pauze i Panhard Levassor ze sbírky Jirky Kratochvíla, což je automobil z roku 1917,“ vyjmenoval Jiří Zemánek z pořadatelského Oldtimer clubu Helfštýn.

Dva pávi jsou ozdobou zámecké zahrady v Lipníku nad Bečvou.
V zámeckém parku v Lipníku se zabydleli dva pávi, Leonardo a Vincenzo

Návštěvníci budou moci obdivovat také aerovky, pragovky, tatry, velké zastoupení mají i motocykly Harley-Davidson, Indian a další značky. Výstava na Horním náměstí potrvá do 11 hodin a po ocenění nejelegantnějšího vozidla a motocyklu primátorem města se vydá kolona nablýskaných veteránů na sto kilometrů dlouhou trasu.

Ta povede ze zámku na hrad Helfštýn po trase přes Dřevohostice, Bystřici pod Hostýnem, Kunovice, Kelč, Opatovice a Hranice. „Počítáme se zastávkou v Dřevohosticích a na Helfštýn by měly historické stroje dorazit kolem 14. hodiny. Měl by to být krásný veteránský svátek - chceme jet po stopách Helfštýnského okruhu, na což se spousta lidí těší,“ doplnil Zemánek.

Autor vyřezávané lavičky Pavel Dlabal vycházel při zpracování návrhu z fotografie známého umělce. Lavička byla odhalena u příležitosti nedožitých osmdesátin zpěváka Pavla Nováka na přerovské Laguně.
"Boží trest" za mrtvou kočku? Přerované řeší lavičku Pavla Nováka

Veteránská sezona pokračuje v květnu mezinárodní výstavou v rakouském Tullnu, které se členové Oldtimer clubu Helfštýn tradičně účastní. „Akce se uskuteční 4. a 5. května a náš klub zde vystaví své krásné stroje. Po čtyřiceti letech tu bude mít svou premiéru vůz Peugeot z roku 1918 našeho člena Boba Honzíka z Hranic,“ zmínil.

Milovníci létání a nablýskaných strojů si v květnu užijí také další oblíbenou akci Air-Auto-Moto Veteranfest Drahotuše, který se uskuteční 25. května od 9 hodin na letišti v Drahotuších. Kromě historických vozidel a letounů bude k vidění také vojenská a zemědělská technika.

Masarykovo náměstí v Přerově už má velikonoční výzdobu - kromě kraslicovníku je zkrášlené i okolí kašny.
Přerovské náměstí zdobí kraslicovník, nastrojené břízy i fotokoutek

„Dopoledne vždy patří historickým vozidlům, odpoledne budou oblohu brázdit letouny a lidé si užijí ukázky letecké akrobacie. Kolona vozidel zamíří na spanilou jízdu směrem do Kelče. Očekáváme, že na setkání dorazí na tři sta vozidel do roku výroby 1970 a na čtyři desítky letounů,“ uzavřel Zemánek.

Veteráni se rozloučili se sezonou 2023 na hradě Helfštýn

Zdroj: Deník/Liba Mátlová