Vedle řízných dechovek se mohou návštěvníci těšit na vystoupení mažoretek. Dvoudenní festival startuje v sobotu 29. července.

„Dříve byly dechovky třídenní záležitostí, ale postupně jsme program pozměnili tak, aby vyhovoval i mladší generaci. Právě té je věnována sobota, kdy se snažíme do programu zařadit i jiný hudební žánr, než je dechovka. Chceme program obohatit o známé tváře hudebního šoubyznysu nebo oblíbené kapely. V rámci takzvaného hudebního předkrmu u nás v minulosti vystoupily například Petra Černocká nebo Heidi Janků,“ vzpomněl starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Hudební festival letos zahájí vizovická kapela Fleret, která v Dřevohosticích vystoupí vůbec poprvé. Po koncertě Fleretů se koná večerní veselice se skupinou Mistrál.

Hlavní přehlídka dechových souborů se uskuteční v neděli 30. července. Hudební svátek odstartuje po mši svaté pod širým nebem v zámecké zahradě, začíná ve 13.30.

Fanoušci dechových hudeb se mohou těšit na domácí Zdounečanku, Moravskou Veselku, Glorii, ale také rakouský Weidener Dorfmusikanten.

Kromě dechovek zhlédnou lidé také dvě výstavy, které jsou umístěny ve druhém poschodí zámku.

„Zajímavá bude určitě expozice nazvaná Od kočárku po motorku, kterou tvoří dobové předměty každodenního užívání od šedesátých let minulého století. Druhá výstava je stálou expozicí a je věnována historickým hasičským přilbám,“ upřesnil starosta Dostál.

Během dvoudenního festivalu vystoupí i dřevohostické mažoretky a domácí folklorní soubor. Setkání dechovek je každoročně v městečku velkou kulturní událostí a u jeho zrodu stálo několik významných rodáků a osobností. Obec proto při této příležitosti pořádá slavnostní oběd se zakladateli akce.

„Akce se zúčastní ještě další významní hosté a k těm patří zástupci naší spřátelené polské obce Turawa,“ uzavřel dřevohostický starosta Petr Dostál.