Předchozí
1 z 7
Další

Rodák z Velkých Losin

Petr Huťka pochází z Velkých Losin. Narodil se na Mikuláše dva roky po konci druhé světové války. V roce 1947 Evropu sužovalo obrovské sucho, byly dokonce obavy, zdali bude co jíst.

„Petrovi to bylo úplně jedno. Netušil, že se s všemocnou silou přírody potká přesně za padesát let. V roce 1997 bylo totiž pro změnu zase vody tolik, že mu málem uplaval tenisový areál v Přerově,“ glosoval kdysi Stanislav Burian, bývalý předseda Českého tenisového svazu a místopředseda federálního tenisu.

Poslední setkání v červnu letošního roku na fotbale v Uherském Hradišti. Na snímku Petr Huťka, Jana Novotná a Zdeněk Zemek ( majitel fotbalového klubu FC SLOVÁCKO)Na snímku Petr Huťka, Jana Novotná a Zdeněk Zemek ( majitel fotbalového klubu FC Slovácko)Zdroj: Archiv TK Precheza Přerov

Studium a dva synové

Na gymnáziu v Šumperku maturoval Petr Huťka v roce 1966. O pět let později promoval na Pedagogické fakultě tělesné výchovy v Ostravě. Rok před promocí se mu narodil syn Petr, pak si dal načas a narození syna Pavla oslavil s kamarády až o osm let později.

Linda Nosková a Martina Navrátilová
Úspěchy pro přerovský tenis. Nosková sbírala ocenění i vzácné foto

Oba synové jsou dodnes úzce spjati s trénováním v TK Precheza Přerov a pokračují ve stopách svého tatínka.

Marie Mayerová a její trenér Petr Huťka jun.Marie Mayerová a trenér Petr Huťka jun.Zdroj: TK Precheza Přerov

Hráčské úspěchy

Jako hráč Petr Huťka působil v Lokomotivě Šumperk, NHKG Ostrava a Spartak Přerovské strojírny. S týmem NHKG Ostrava získal třikrát titul mistra ČSSR smíšených družstev, s Vladimírem Zedníkem v roce 1971 vyhrál mezinárodní mistrovství Jugoslávie ve čtyřhře, v roce 1972 byl finalistou MČSSR ve čtyřhře a finalistou ve smíšené čtyřhře. V roce 1976 vyhrál MČSSR ve smíšené čtyřhře.

Petr Huťka starší, prezident TK Precolor Plus PřerovPetr Huťka staršíZdroj: DENÍK/David Klein

Trenér národních týmů Česka i Rakouska

S trénováním začal Petr Huťka už coby závodní hráč. Kariéru aktivního tenisty ukončil ve dvaatřiceti a poté se mohl naplno věnovat trenéřině. Tu skloubil na klubové úrovni pouze se dvěma oddíly – TK Přerov a TC Post Vídeň.

V Přerově byl u největších úspěchů historie klubu. Trénoval tým prvních mistrů republiky v roce 1982 i „čtveřici mušketýrů s raketou“ – Navrátil, Melka, Primek, Hanuš, doplněných o Janu Novotnou, Hanu Fukárkovou, Janu Pospíšilovou, Petru Langrovou – tento tým v roce 1988 vyhrál pro Přerov mistrovský titul již pošesté.

Koncertem na Masarykově náměstí v Přerově odstartoval v neděli vpodvečer letošní ročník Tenisové akademie TK Precheza, na kterou každoročně zavítají známé tváře české populární hudby. Mezi účastníky je i Helena Vondráčková, které popřál k narozeninám námě
Helena Vondráčková vzpomíná na Petra Huťku: Patřil k lidem mého života

Petr Huťka zaznamenal coby kouč úspěchy také na mezinárodní scéně. V letech 1979 – 1983 působil jako kapitán národního týmu pro Královský pohár. V něm se vystřídala řada vynikajících hráčů jako Lendl, Složil, Šmíd, bratr Pavel, Mečíř, Pimek, Birner, Navrátil a Čihák.

V roce 1980 byl členem realizačního týmu vítězného družstva pro Davisův pohár, které tvořili Lendl, Šmíd, Kodeš a Složil.

Vyhlášení jubilejního 30. ročníku tenisové ankety Zlatý kanár v Přerově. Kateřina Siniaková
Vlakem na Zlatého kanára! Do Přerova míří No Name, Janda i Vondroušová

Čtyři roky vedl národní tým na halovém mistrovství Evropy mužů, ve kterém hráli Korda, Šrejber, Nováček, Doseděl, Damm, Rikl, Vašek, Zdražila. Dva roky (1990 – 1991) řídil tým pro Fed Cup s Novákovou, Zrubákovou a Rejchrtovou.

Byl také trenérem týmu pro Galeův pohár (1992) a v roce 1998 členem realizačního týmu pro Světový pohár, ve kterém hráli Korda, Doseděl, Vacek a Suk.

Dva roky (1993 – 1994) byl kapitánem družstva Rakouska pro halové mistrovství Evropy mužů a Youth Cup. V Rakousku se dokonce dostal do role sportovního ředitele tenisového svazu, v této funkci působil v letech 1993 – 1996.

Petr Huťka jako kapitán družstva ČSFR, které tvořily Novotná a Rajchrtová, při Fed Cupu v Atlantě v roce 1990Petr Huťka jako kapitán družstva ČSFR, které tvořily Novotná a Rajchrtová, při Fed Cupu v Atlantě v roce 1990Zdroj: Archiv TK Precheza Přerov

Trénoval i šéfa svazu

Huťka v minulosti trénoval také Jana Stočese, dočasného šéfa Českého tenisového svazu. Ten ve funkci začátkem března vystřídal Ivo Kaderku, který je v současné době stále ve vazbě. „Je to smutná zpráva pro celý český tenis i pro mě osobně. Petr Huťka byl v českém tenise jednou z nejvýraznějších postav minulých desetiletí. Do historie se zapsal jako hráč, trenér i jako funkcionář a ve všech oblastech byl úspěšný. Osobně jsem ho zažil jako trenéra, pod jeho vedením jsme vyhráli tenisovou extraligu,“ řekl ČTK Jan Stočes.

Prestižní anketa Zlatý kanár se v Přerově uskuteční už pojedenácté. Petr Huťka, prezident TK Precolor Plus Přerov, si z každého ročníku nechává na památku jednoho Kanára.Petr Huťka si z každého ročníku tenisové ankety nechával na památku jednoho Kanára.Zdroj: DENÍK/David Klein

Životní etapa se Slávou Dosedělem

Petr Huťka trénoval řadu vynikajících tenistů. Nejvíce si však vážil pětileté úzké spolupráce s Ctislavem Dosedělem, se kterým obletěl zeměkouli.

Prožil s ním tři vítězství na turnajích ATP, zápasy Davis Cupu i Světový pohár v Düsseldorfu.

„Samozřejmě, že rád vzpomínám na léta svého aktivního hraní, ale zdá se mi to už strašně vzdálené. Určitě úspěšnější jsem byl jako šéf různých reprezentačních týmů československého a českého tenisu a vážím si mnoha let prožitých s řadou úspěšných tenistů jako trenér. Pět let se Slávkem Dosedělem patří mezi nejhezčí,“ říkal Petr Huťka při příležitosti svých šedesátých narozenin.

Přerovskému tenisu byl nakonec věrný rovných padesát let.

Zleva: primátor města Přerova Jiří Lajtoch, vítězka Alison Van Uytvanck, finalistka Jesika Malečková, prezident TK Precolor Plus Přerov Petr Huťka starší a ředitel turnaje Petr Huťka mladší.Zleva: bývalý primátor města Přerova Jiří Lajtoch, vítězka Alison Van Uytvanck, finalistka Jesika Malečková, prezident TK Precolor Plus Přerov Petr Huťka starší.Zdroj: DENÍK/David Klein