Ty si mohou trasu zkrátit a zastavit se na oběd v některé z restaurací, kterých po cestě mineme hodně.

Z tradičního východiska našich výletů – hranického náměstí – jedeme po hlavní silnici ve směru na Valašské Meziříčí. Po pravé straně teče proti nám řeka Bečva.

U železniční zastávky Teplice nad Bečvou odbočte vpravo a následně přejeďte přes most nad Bečvou. Podle silničních ukazatelů se za chvíli dostanete do Ústí. Na návsi si můžete obhlédnout nedávno postavený penzion u fotbalového hřiště.

Navíc se nacházíte ve vesnici roku 2003 v Olomouckém kraji. V jízdě pak pokračujte mezi restaurací a kostelem sv. Petra a Pavla podél Opatovického potoka. Přejeďte mostek a jeďte kousek po louce. Nemusíte se bát, i zde je vyjetá cesta.

Za kopcem už před sebou vidíte Malhotický potok, který překonáte díky mostku a zadní cestou kolem štěrkopískovny přijedete přímo na náves v Malhoticích. Obec je stejně jako mnoho dalších v okolí členem Mikroregionu Záhoran.

Je zde proto řada informačních tabulí včetně mapy, kterou můžete prostudovat. Po silnici překonáme několik kopců a dorazíme do Všechovic, kde máme za sebou přibližně třetinu trasy.

Na náměstí je k vidění nejen kostel, ale i památník obětem první a druhé světové války. U místní restaurace je pak další zajímavost. Ve Všechovicích se totiž mohou chlubit tisem červeným, jehož stáří se odhaduje kolem tisíce let. Ten byl před čtyřmi lety vyhlášen za památný strom. Je vysoký jedenáct metrů. Ve Všechovicích se držte stále rovně.

Opět nás čeká několik menších kopečků, následně projedeme Provodovicemi. Před námi je vidět místní nejvyšší hora – Kelčský Javorník, při pohledu vpravo můžete vidět Hostýn. Při minulém výletu jsme se podívali do Moravskoslezského kraje, dnes překonáváme hranici kraje Zlínského a dostáváme se tak do okresu Kroměříž.

Kousek za krajskou hranicí vjíždíte do obce Komárno, ve které se napojíte na hlavní cestu mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Po dvou kilometrech pak následuje pomyslný cíl naší trasy – obec Osíčko, která leží na úpatí Hostýnských vrchů. V centru obce vedle obecního úřadu mohu doporučit ochutnat zdejší pizzu.

V létě pak není špatné navštívit místní venkovní koupaliště. Pokud však nechcete ztrácet výšku a síly, můžete na samotném začátku Osíčka vpravo (při návratu z pizzerie pak vlevo) do Horního Újezda.

Cestou vás ještě čeká křižovatka Drholec s bývalým hostincem. Pokud byste jeli vlevo, dostali byste se do Bystřice pod Hostýnem, cesta vpravo vede do Všechovic, my jedeme rovně směr Býškovice.

V Horním Újezdu se nabízí další možnost občerstvení v restauraci přímo vedle cesty. Kousek dál pod kopcem se nachází dětské hřiště s průlezkami. Cesta z Horního Újezdu do Býškovic vede z kopce.

Zde se napojíte na cestu mezi Bystřicí pod Hostýnem a Hranicemi. Vlevo si ještě můžete všimnout budovy obecního úřadu. Hlavní průtah obcí byl spolufinancován Evropskou unií. Silnice byla zrekonstruována v roce 2006. Z Býškovic do Hranic už jedete po poměrně frekventované silnici.

Pokud se jí chcete vyhnout, máte možnost jet z Býškovic přes Rakov do Paršovic a odtud přes Valšovice a Zbrašov do Hranic (stejně jako cyklovýlet před dvěma týdny).

Na kopci nad Býškovicemi se ze silnice odpojuje cyklotrasa č. 5353. Ta vede kolem místního rybníka do Všechovic. Budete-li se cestou dívat okolo sebe, můžete v polích spatřit srnky. V Opatovicích jedeme stále po hlavní silnici. Poslední zastavení můžeme věnovat fontáně u smíšeného zboží. Před námi je poslední kopec nad Teplice.

Odtud už lesem sjedeme na most přes Bečvu, po kterém jsme v opačném směru jeli na začátku trasy. Na závěr se můžete ještě zastavit na zmrzlinu na kolonádě v Teplicích a po stejné cestě, jako jsme výlet zahajovali, se do Hranic i vracíme.

KOLIK UJEDETE

  • Hranice, náměstí TGM 0,0
  • Ústí, náves 4,9
  • Malhotice, kostel 8,5
  • Všechovice, náměstí 11,3
  • Osíčko, pizzerie 15,9
  • Horní Újezd, obecní úřad 18,5
  • Opatovice 29,6
  • Hranice, náměstíTGM 36,3