V loňském roce urazilo senior taxi na 10 232 kilometrů a absolvovalo na 1809 jízd. Přerovanům je auto k dispozici od pondělí do pátku, a to od sedmi ráno do půl třetí odpoledne. Zájem obyvatel už začal převyšovat možnosti úřadu.

„Během pracovní doby auto v průměru přepravilo sedm seniorů, ale dalším šesti až osmi žadatelům už jsme nemohli vyhovět. Proto přišlo rozhodnutí službu rozšířit a vyjít tak vstříc lidem,“ řekla Fanka Vrbová z přerovského magistrátu.

Novinkou je, že kromě všech nemocničních zařízení a úřadů bude taxi zajíždět také na vlakové a autobusové nádraží, pokud klienti potřebují k lékařům do jiných měst - i tady město vychází z požadavku seniorů. Kdo chce novou službu města využívat, musí splňovat nejen věkovou hranici, ale i další náležitosti.

Archivní snímky zpěváka Pavla Nováka a jeho rodiny, které poskytl před lety Deníku jeho syn, Pavel Novák ml.
Přerov si připomene nedožité osmdesátiny Pavla Nováka výstavou

„Pro využití této služby je nutné, aby si zájemci vyřídili na magistrátu průkaz. Aktuálně už jich bylo vydáno 1326,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Služba je omezena na maximálně šest jízd v měsíci pro jednoho seniora - a platí, že čím dříve si službu objedná, tím má větší šanci.

„Novou taxi službu zavádí od března také přerovská Charita. Její iniciativu vítáme, protože se bude více soustředit na handicapované, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a klienty s průkazy ZTP a ZTP/P,“ zmínil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský.

Na únorovém jednání zastupitelstva v Přerově vystoupili bývalí zaměstnanci Domova pro seniory, kteří viní ředitelku tohoto zařízení ze šikany.
Kvůli obvinění ředitelky Domova pro seniory ze šikany se hlásí další poškození

Přerovští senioři nejčastěji využívají taxi k cestám k lékaři nebo do nemocnice. K lékaři absolvovalo v loňském roce celkem 1214 jízd, do nemocnice 554, na poštu vyjelo třicetkrát a na úřady jedenáctkrát. Zrušeno z nejrůznějších důvodů bylo 247 jízd. (pu)