Voliči si mohou vybrat mezi bývalým ministrem dopravy, zkušenou političkou, starostou Hranic, exprimátorem Přerova nebo lékařem záchranky. Šanci má každý.

Svůj šestiletý mandát obhajuje stávající senátorka Jitka Seitlová, která hájí barvy KDU-ČSL, ale i Zelených a na její společné podpoře se dohodly i strany TOP 09 a STAN.

Seitlová působila na Přerovsku jako senátorka už v devadesátých letech - a to dvě volební období.

„Nechci zklamat důvěru lidí, kteří věří v to, že má smysl bojovat za správné věci,“ zdůvodnila Jitka Seitlová svou opětovnou kandidaturu.

O křeslo v Senátu usiluje i její rival z voleb před šesti lety - bývalý ministr dopravy Antonín Prachař, který se v roce 2014 ještě jako politik za hnutí ANO dostal do druhého kola.

Tentokrát ale Prachař kandiduje jako nezávislý a věnovat by se chtěl především dopravě.

„Nerad odcházím od rozdělané práce a chtěl bych pomoci započatým dopravním projektům - zejména dálnici D1 mezi Říkovicemi a Přerovem,“ prozradil.

Se sloganem „Dobří senátoři se vracejí“ se pokouší o comeback bývalý primátor Přerova a někdejší senátor za ČSSD Jiří Lajtoch. Toho v minulých senátních volbách vyřadila ze hry údajná korupční kauza předražených městských zakázek.

Do politiky se vrací s očištěným jménem - soud totiž rozhodl o jeho nevině a stát mu navíc po letech musel zaplatit jako odškodnění 800 tisíc korun.

Lajtoch hraje na strunu patriotismu. „Situace je dnes tristní a Přerov je mrtvé město, což mě mrzí. Chtěl bych, aby došlo k jeho oživení - a to i v kulturní oblasti,“ shrnul.

Hnutí ANO vyslalo do voleb zkušeného politika Petra Vránu, který kvůli senátnímu klání opustil křeslo v Poslanecké sněmovně. Nadále ale zůstává přerovským radním a náměstkem olomouckého hejtmana.

„Nechci složit mandát poslance až v případě úspěchu, ale považuji za fér, že pokud se na ten boj dám, abych se na něj soustředil,“ oznamoval Petr Vrána před časem svou kandidaturu.

Občanská demokratická strana vsadila na lékaře záchranky Tomáše Kocourka, který by se chtěl v Senátu věnovat oblasti zdravotnictví.

„Věřím, že po epidemii koronaviru bychom to měli být právě my, kdo pomůže lépe nastavit celý systém,“ soudí Tomáš Kocourek.

Za Piráty kandiduje manažer kultury Městského domu Pavel Ondrůj, který je známou tváří přerovských hudebních festivalů a sedí i v zastupitelstvu. I on by chtěl Přerov pozvednout a snažil se prosadit třeba odkoupení zanedbané Pasáže městem.

Komunisté vyšlou do boje psychologa z Hranic Miroslava Raindla, který je ve městě oblíbeným politikem.

Starosta ze stejného města Jiří Kudláček kandiduje za hnutí Trikolora. V Senátu by se chtěl věnovat ochraně občanů před narůstající byrokracií, ale i podpoře a rozvoji malého a středního hospodářství a rozvoji obcí.

Za hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie se pokusí uspět ve volbách Dan Chromec.

„Nelíbí se mi, kam směřuje tato zem, a do Senátu kandiduji hlavně proto, abychom provedli změnu jeho fungování, nebo se zasadili o jeho zrušení. Hájím především program SPD,“ vysvětlil.

Za Nezávislé se bude ucházet o přízeň voličů generálmajor Jiří Kubala, bývalý vojenský pilot a někdejší vrcholový manažer Vzdušných sil. I jeho prioritou je doprava a chtěl by vyvíjet tlak na dokončení dopravní infrastruktury v Přerově. Kromě silniční dopravy vidí budoucnost i v té letecké.

Nováčkem senátních voleb je právník Jaroslav Pollák, který si dal za cíl bojovat proti justiční mafii a nezákonným exekucím.

„Zajímá mě i oblast dopravy, problematika nezaměstnanosti a chci se zasadit za větší vymahatelnost práva,“ představil se kandidát strany Národ sobě.