V expozici Archeologie, která byla na Helfštýně zpřístupněna letos v květnu, jsou umístěné objevy z hradu a jeho okolí od konce třináctého do sedmnáctého století.Expozici Archeologie na hradě Helfštýně

„Nejvíce jich bylo objeveno v období největšího rozmachu hradu, tedy od počátku patnáctého do zhruba začátku sedmnáctého století. Významnou složkou jsou nálezy v prostoru Poděbradské bašty, tedy takzvané černé kuchyně. O tomto prostoru se doteď diskutuje, zda byl původně kuchyní či ne," uvedl kurátor a správce sbírek archeologie Muzea Komenského Aleš Drechsler.

Dále se v expozici nachází keramické a kovové historické předměty včetně militárií.

„Je zde několik zbraní z období třicetileté války. Umístěn je zda například hradní puška, takzvaná hákovnice, roztržená výstřelem. Dále návštěvníci mohou vidět prostorový model vnějšího bastionu v měřítku 1:20 a přehled vývoje hradeb od čtrnáctého do sedmnáctého století," dodal s tím, že výrazným prvkem v expozici Archeologie je část původní pernštejnské nápisové desky z roku 1480.

Do 4. listopadu mají návštěvníci jednu z posledních možností vidět velký třímetrový model hradu zachycující jeho podobu ze sedmnáctého století, který je umístěný v historické síni Muzea Komenského. Ten bude následně umístěn zpět do depozitáře.

„Uvažovali jsme, že ho vystavíme přímo na hradě Helfštýn, ale zatím pro něj neexistují vyhovující prostory," uzavřel.