Netradiční výstava, která začala ve čtvrtek odpoledne v Muzeu Komenského v Přerově, mapuje triky nepoctivých obchodníků zejména v devatenáctém století. Právě kvůli nim se začaly vytvářet první zákony o ochraně spotřebitelů. Tajné praktiky prodejců mohou návštěvníci zhlédnout až do konce října.
Dějiny falšování mají kořeny v nejstarších civilizacích, ale praktiky šejdířů trvají dodnes.
„V devatenáctém století v podstatě neexistovala základní potravina, která by se nefalšovala. Ačkoliv máme představu, že tehdy byla kvalita potravin lepší, pro lidi bylo mnohem složitější podvod rozpoznat,“ vysvětlila kurátorka výstavy Marta Konířová.
V minulosti totiž nebyly tak rozvinuté chemické rozbory a systém kontrol zboží byl nastavený úplně jinak než dnes.
Máchaní pekařů
Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout kromě historie podvodů v potravinářství i tresty, které museli nečestní prodejci v období středověku podstoupit.
„Zajímavé bylo třeba máchání nepoctivých pekařů, které bylo velmi potupné. Pekař byl posazen do koše a vyzdvihli ho nad vodu. Podali mu nůž a musel si ním za přihlížení pobaveného obecenstva sám podřezat lano a spadnout do vody,“ řekla Marta Konířová.
V závěrečné části expozice návštěvníci vstupují do atmosféry trhu v devatenáctém století na přerovském Horním náměstí. Mohou se tu potkat s pekařkou, cukrářkou a dalšími prodejci. Ve vitrínách jsou kromě náhražek vystaveny i suroviny a nástroje, které výrobci potravin používali.
„Vybírali jsme jen ty nejčastější a nejobvyklejší příklady, protože jich ve skutečnosti bylo mnohem více,“ dodala Marta Konířová.
Tvůrci výstavy chtějí upozornit i na skutečnost, že v dnešní době je systém kontrol a ochrany spotřebitelů promyšlenější než v minulosti a kvalita našich potravin nemusí být vždy špatná. K doprovodnému programu výstavy se připojí i vzdělávací program o jídle pro školy či komentované prohlídky. Výstava potrvá až do 27. října.
Autorka: Jana Hostičková