Jak celou situaci vnímají strážníci Městské policie, na to jsme se zeptali ředitele Omara Teriakiho.

Od páteční noci, kdy došlo ke střelbě u baru Lumír, uplynulo několik dní. Jaký dopad měla tato nešťastná událost na Městskou policii?
Je to velmi citlivá záležitost. Nejsme lidé, kteří se běžně setkávají s následkem smrti. Strážníci to vnímají citlivě a my teď, společně s panem primátorem, hledáme způsoby, jak tu tenzi uvolnit. V žádném případě to nebereme na lehkou váhu. Je to mimořádná záležitost, a ať byly okolnosti jakékoliv, zemřel mladý člověk a další jsou tímto činem zásadně psychicky ovlivněni, ať už je to rodina toho mladíka, nebo rodina strážníka.

V jakém psychickém stavu je strážník, který použil ve vypjaté situaci služební zbraň?
K těmto konkrétním věcem se nechci vyjadřovat, nechám to na dotyčném strážníkovi, pokud se bude chtít vyjádřit ke svému stavu. Přinášel bych jen zprostředkovanou informaci, a to mi nepřísluší.

Případ vzbudil značné emoce, zejména mezi mladými lidmi. Je pravda, že se v neděli uskutečnila protestní akce před sídlem Městské policie?
Pokud vím, nějaká skupinka tady byla, jednalo se o fanoušky přerovského hokeje.

Co se přesně odehrálo?
Přišli vyjádřit svůj názor. My jsme nic zásadního nepodnikali, zavolali jsme kolegy z policie České republiky, kteří to po domluvě nechali rozpustit. Žádný incident se nekonal.

Chápu, že se nemůžete vyjadřovat k okolnostem střelby, kterými se nyní zabývá příslušný útvar policie. Ale nedá mi to – přemýšlel jste o tom, jak byste se v podobné situaci, jaká se odehrála před barem Lumír, zachoval vy osobně?
Nemůžu se k tomu vyjádřit, protože nevím, jaký byl přesný sled událostí. Nebyl jsem na místě. Tam mohly být desítky nějakých situačních záležitostí, které mohly změnit postup. Je tam zhruba deset agresivních osob, další otázkou je, v jakém postavení byl strážník v okamžiku, kdy došlo k výstřelu, kdo ho napadal. Je tam tolik možností, že nelze blíže specifikovat. Každý je po bitvě generál a tvrdí, jak by to řešil jinak, a jak to měl strážník psychicky ustát, a tak dále. Jenže já z reality vím, že se rozhodujete v jednom okamžiku. Můžete být vycvičený, jak chcete, ale riziko, že použijete donucovací prostředek nebo zbraň tu je, a s tím souvisí i riziko následků tohoto použití.

Zbraň je krajní prostředek

Může strážník v sebeobraně použít zbraň?
Zbraň je krajní prostředek. Zákon jasně stanoví, že strážník může použít zbraň pouze v rámci nutné obrany, krajní nouze a v případě, že zasahuje proti nebezpečnému pachateli, jehož nemůže jiným způsobem, to znamená donucovacími prostředky, zadržet. To znamená, že on sám musí na daném místě rozhodnout, zda se v takovém nebezpečí ocitl. Vyhodnocení toho, jestli bylo vše v mezích krajní nouze nebo nutné obrany, nebo to šlo přes rámec, je otázkou policie, případně soudu. To nelze na místě zjistit a bude určitou dobu trvat, než budou vyhotoveny odborné posudky.

Co říkáte na názory, které se objevily v internetových diskusích, že na rozehnání davu bylo možné použít jiné prostředky, například slzný plyn?
Nevím, jaká byla konkrétní situace, zda byl strážník ohrožen na životě. Bez relevantních podkladů to nechci hodnotit. Nechci spekulovat, protože by to bylo neprofesionální.

Bavil jste se už s dotyčným strážníkem o této tragické události?
Byl jsem na místě, ale v dané chvíli zrovna řešil situaci s republikovými policisty, takže jsem do toho nechtěl vstupovat, a ještě více zvyšovat tenzi. Posléze jsem se s ním spojil, zda je v pořádku, jak to zvládá on a jeho rodina. Frázovitě mi odpověděl, že to „nějak jde", ale konkrétně jsme to nerozebírali. Momentálně řeší právní pomoc advokáta a já akceptuji jeho právo v tuto chvíli, pokud je v nějakém psychickém rozpoložení, a nevypovídá policii České republiky, netahat z něj informace. Bylo by to necitlivé a nechtěl bych ani nijak zasahovat do postupu policie.

Na ulici pokřikují "vrahové"

Na chodbě před vaší kanceláří jsem potkala mladíka, který seděl jen několik hodin po střelbě v baru Lumír. S čím za vámi přišel?
Tvrdil, že byl při zmiňovaném incidentu napaden psem a zraněn. Dal jsem mu kontakt na policejního důstojníka, který má na starost prošetřování daného incidentu a věcí s tím souvisejících. Pokud chce něco nahlásit v souvislosti s tímto případem, má se obrátit na policejního důstojníka.

Já jsem ho viděla v baru, kde popíjel s kamarády, a vypadal docela zdravě. Na mé otázky, co se v noci stalo, vůbec nereagoval…Ale obraťme list. Nemáte obavy z toho, že Přerované po této tragické události, i když třeba vyšetřování incidentu dopadne ve prospěch strážníka, na Městskou policii zanevřou?
Společnost je díky celkové nespokojenosti s realitou současného života navyklá reagovat na spoustu věcí negativně. A ačkoliv nemá relevantní informace, tak se snaží zaujmout buď obecné, nebo v tomto případě radikální stanovisko. Každopádně je nutné to respektovat – každý má právo projevit svůj názor. Je pravda, že po klucích teď někdo po ulicích pokřikuje „vrahové." Na druhé straně jsem příjemně překvapen i povzbuzujícími reakcemi lidí, kteří jsou schopni vcítit se do pocitů strážníka. Nemyslím si ale, že jsme na Divokém Západě. Je to ojedinělý případ, který se stal poprvé po třiadvaceti letech existence Městské policie, kdy tady každý den působí strážníci, vybavení služební zbraní, a doposud nikdy nedošlo k jejímu použití s následkem smrti. Je to krajní situace, kterou bohužel při naší činnosti nelze zcela vyloučit. Každopádně s panem primátorem již řešíme navýšení metodických a psychologických školení strážníků nad rámec povinných školení, vyplývajících ze zákona tak, aby se maximalizovalo zvládnutí zátěžových situací s následným adekvátním řešením. Strážníci jsou profesně dobře připraveni, ale vždy se dají věci udělat ještě lépe.