Nejhůře postižené úseky železnice navštívil cestou do Nového Jičína, kde se po obědě sešel s premiérem vlády Janem Fischerem.

Do Hranic to vzal Žaluda přes Olomouc a třetím navštíveným městem v pořadí bylo Valašské Meziříčí.

„Tam všude došlo kvůli středečním povodním k výlukám,“ vysvětlila tisková mluvčí ČD pro Moravu Kateřina Šubová a dodala, že některé železniční trasy jsou nesjízdné dodnes.

Mezi Hranicemi a Suchdolem nad Odrou je například stále ještě v provozu pouze jedna kolej. „A mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím budou jezdit náhradní autobusy ještě hodně dlouho,“ upozornila Šubová.

Škody na budovách, které jsou v majetku ČD, by podle předběžných odhadů neměly překročit hranici pěti set tisíc korun. Náhradní přeprava autobusy a vrácené jízdné nevyjdou pak na víc než na dva miliony. „Co je penězi neocenitelné, to je obrovské nasazení našich zaměstnanců,“ pochválil své podřízené Žaluda.

Na důkaz svého vděku jim v úterý přivezl malou pozornost a osobně jim poděkoval. „Jsem strašně rád, že ten nápor zvládli. Určitě to nebylo jednoduché pracovat dva dny nonstop a starat se tady na nádraží o cestující, kteří byli v mnoha případech podráždění a netrpěliví,“ skládal Žaluda hranickému nádražnímu personálu jednu poklonu za druhou.

Ve středu večer se v hranické nádražní hale sešlo v jednu dobu přibližně dvě stě cestujících. „Skončily tady tři vlaky. Dál už jet nemohly, protože koleje byly pod vodou. Cesta byla ovšem zalitá také, takže ani autobusy nepřipadaly zpočátku v úvahu,“ popsal ve stručnosti týden starou situaci na hranickém hlavním nádraží výkonný ředitel marketingu ČD Aleš Ondrůj.

Ve vestibulu tehdy panovala velká nervozita. „Někteří lidé byli velmi slušní. Dokonce se omlouvali, že nás pořád obtěžují s nějakými dotazy,“ řekla pokladní Věra Kmentová, která měla ve středu večer službu. „Našli se však i takoví dobráci, kteří nakoukli do okýnka a zkazili nám celý den,“ doplnila ji kolegyně ze stejné směny Zdena Kovačíková.

Téměř všechny vlakové spoje už nyní Hranicemi projíždějí bez zpoždění. V Novém Jičíně se v tomto směru potýkají s většími problémy. To byl také důvod, proč se starostové blízkých obcí a měst sešli v úterý odpoledne s ředitelem Žaludou a premiérem Fischerem právě tam.