Na hlasování mají lidé dva měsíce od 1. července do 31. srpna.

„Spektrum zajímavostí je široké a pestré. Někdy je nominovali občané a výběr vůbec nebyl jednoduchý. Celkem jsme volili ze 47návrhů," uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Jak dodal, počet návštěvníků jednotlivých míst při volbě krajská rada neposuzovala.

Hlasovat mohou zájemci výhradně na internetové adrese www.7divuOK.cz.

„Kraj k tomu vede dobré zabezpečení hlasování, kdy z konkrétní emailové adresy je možné dát hlas pouze jednou," doplnil hejtman.

Vítěze ankety vyhlásí pořadatel v září. Další měsíc přijde na řadu celostátní kampaň ve vlacích Pendolino.

Minulý rok se zúčastnilo 4135 hlasujících a na prvním místě mezi sedmi krajskými divy skončila Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Právě tam bude od 1. do 18. července k vidění výstava připomínající minulý ročník.

Hlasovat je možné od 1. července ZDE

Sedm divů Olomouckého kraje II.
21 nominovaných

Národní dům v Prostějově

jedna z architektonických dominant města Prostějova. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry.

Národní dům v Prostějově

Tovačovský zámek

s téměř stometrovou Spanilou věží pochází z poloviny 11. století, kdy sloužil jako útočiště lovců, později jako vodní tvrz. K prohlídkám nabízí renesanční portál věže, kapli s raně barokní štukaturou nebo levé křídlo zámku se schodištěm ve vídeňském stylua obřadní síní města.

Zámek Tovačov

Poutní místo Panny Marie Pomocné Zlaté Hory

nachází se na místě kostela, který byl v roce 1973 srovnán se zemí. Od roku 1995 je však přístupný kostel nový, doplňuje jej navíc poutní dům, ambity, venkovní obětní stůl a zvony.

Poutní místo Panny Marie ve Zlatých Horách

Unikátní zahrada v Lipníku nad Bečvou na střeše zámecké konírny

je nejstarší svého druhu na sever od Alp, první skica pochází už z roku 1863. Její rozloha je asi 600 metrů čtverečních a v létě je zdobena palmami a fontánkou.

Unikátní zahrada v Lipníku nad Bečvou na střeše konírny

Národní kulturní památka Vodní elektrárna a vila v Třeštině – Háji

tvoří jednotný celek postavený ve 20. letech minulého století. Základem ztvárnění dodnes funkční elektrárenské budovy je představa vzniku, proměny a soustředění energie.

Vodní elektrárna a vila v Třeštině-Háji

Císařsko-královská olomoucká pevnost

je tvořena systémem opevnění, který vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů (prachárny, vojenské studny, sídlo velitelů pevností, reduty, špitály aj.).

Císařsko-královská pevnost Olomouc

Zámecký park v Loučné nad Desnou

je parkem anglického typu a byl založen již v 17. století. Roste v něm mnoho zajímavých stromů včetně lípy s obvodem kmene kolem 550 centimetrů.

Zámecký park v Loučné nad Desnou

Expozice času ve Šternberku

nabízí prohlídkovou trasu deseti místnostmi, která představuje témata od vesmírného času k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času.

Expozice času ve Šternberku

Prostějovská Starorežná

čtyřicetiprocentní kořalkou vyráběnou z jedenácti bylin, koření a semen, z nichž nejdůležitější je anýz. Receptura anýzovky pochází z druhé poloviny 17. století.

Prostějovská Starorežná

Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

chová na tři sta druhů zvířat. Její součástí ZOO je dětské lanové centrum, vyhlídková věž nebo mořská akvária.

Zoo Olomouc

Jezernické železniční viadukty

jsou 343 metrů dlouhým a 10 metrů vysokým monumentem se 41 oblouky. Současná podoba této kamenné stavby nedaleko Hranic pochází z roku 1873.

Jezernické viadukty

Vřesová studánka v Jeseníkách

leží ve výšce 1313 metrů nad mořem je upravena na kamennou kapličku a je přístupná pěšky, na kole i na běžkách. Nabízí vyhlídky do údolí Hučivé Desné až k Šumperku, na skaliska hory Vozka či na holý vrch Keprníku.

Vřesová studánka

Rozhledna na Borůvkové hoře v Rychlebských horách

je šestadvacet metrů vysokou železnou stavbou s dřevěným opláštěním. Vyhlídková plošina ve čtyřiadvaceti metrech je přístupná po celý rok.

Rozhledna na Borůvkové hoře

Varhany v chrámu sv. Mořice

patří k nejcennějším uměleckohistorickým památkám Olomouce. Postavil je v roce 1745 Michal Engler. Sochařská výzdoba nástroje je z hlavní části dílem Filipa Sattlera.

Varhany v chrámu sv. Mořice v Olomouci

Javoříčské jeskyně

tvoří podzemní systém chodeb, dómů a propastí. Komplex byl vytvořen v ostrůvku devonských vápenců a na jeho vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Javoříčské jeskyně

Plumlovský zámek

byl v 17. století postaven Lichtenštejny v manýristickém stylu vedle původního hradu ze druhé poloviny 13. století.

Zámek Plumlov

Arcibiskupský palác Olomouc

je nejrozsáhlejším rezidenčním objektem v historickém jádru města Olomouce. V arcibiskupském paláci byl dne 2. prosince 1848 uveden na trůn císař František Josef I.

Arcibiskupský palác v Olomouci

Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast

Jeskyně jsou evropského významu s „jezery" plynu oxidu uhličitého, nedaleká Hranická propast je nejhlubší v České republice

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Olomoucké Horní náměstí

leží přímo v historickém jádru města. Náměstí je součástí olomoucké městské památkové rezervace, jeho součástí jsou mimo jiné Sloup Nejsvětější Trojice, radnice s orlojem, Edelmannův palác, Petrášův palác, Salmův palác, Moravské divadlo, Krajinská lékárna a tři kašny.

Horní náměstí v Olomouci

Rychlebské stezky

pro sjezdy na kole vznikly původně upravením a rekonstrukcí starých loveckých chodníků. Dnes je v různě náročném terénu připraveno přes čtyřicet kilometrů tras.

Rxchlebské stezky

Ruční papírna Velké Losiny

vyrábí po čtyři staletí nepřetržitého provozu papír tradičním manufakturním postupem. Památka nabízí expozice vztahující se k historii výroby i část dílen.

Ruční papírna Velké Losiny