V září město eviduje 24 tisíc vypůjčených kol, slušný zájem byl i v červenci a srpnu. Přerovští radní považují sdílená kola za jeden z nejúspěšnějších projektů za poslední roky. Svou roli podle nich hraje i kvalitní síť cyklostezek ve městě.

„Být na špici v něčem pozitivním v rámci celé republiky je samozřejmě skvělé. Všichni lidé si sdílená kola chválí, což nás těší a mám z toho velkou radost,“ řekl náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO). Stojany na sdílená kola se v ulicích Přerova poprvé objevily letos v červenci - zpočátku projektu bylo míst ve městě čtyřiačtyřicet, pak k nim přibyla další.

V ulicích Přerova už se objevila vánoční výzdoba - pracovníky technických služeb mohli lidé v úterý pozorovat při práci třeba v Palackého ulici (na snímku).
VIDEO: V ulicích Přerova už se objevila vánoční výzdoba

„Vůbec nejvíce výpůjček, a to 2 115, jsme v říjnu zaznamenali u nádraží, které je nejvytíženější lokalitou. Dalším vyhledávaným místem je Trumf centrum na Trávníku, hodně využívané jsou i stojany v Předmostí a vysoko se dostala také sportovní hala, kde evidujeme 1 200 výpůjček,“ shrnul Navrátil.

Cyklisté často sáhnou po kole také na Masarykově náměstí, kde jsou stojany před radnicí, u Galerie Přerov, na Velké Dlážce a bicykly využívají ve velké míře i studenti Gymnázia Jakuba Škody.

Město společně s provozovatelem bikesharingu, kterým je firma Nextbike, průběžně vyhodnocuje využití jednotlivých stanovišť. „Vedeme si podrobné statistiky, jak jsou kola využívána, a odkud kam se jezdí nejvíce. V příštím roce bychom chtěli instalovat nové stojany, aby jich bylo více než dosud - zájem je totiž velký,“ řekl Navrátil.

Ilustrační foto
Proti covidu-19 se lidé očkují méně než proti chřipce. Vakcín je dost

Kvůli velké poptávce lidí podle něj přibyly stojany například u Billy na Kopaninách, ale také v ulici Na Hrázi, kde sídlí Technické služby, nebo u bočního vchodu do Galerie Přerov z ulice Šířava.

Pro časté cestování na delší vzdálenosti je výhodné pořídit si předplatné, které nabízí k první čtvrthodině dalších třicet volných minut, což ve výsledku umožní půjčit si kolo na 45 minut. Měsíční předplatné činí 189 korun, roční pak 1149 korun.

Zkušební provoz sdílených kol je ve městě na rok a půl - od července do prosince roku 2024. Cena za službu se odvíjí od počtu výpůjček. Město považuje službu za úspěšnou a hodlá v ní nadále pokračovat.

Zabezpečení budovy na náměstí T. G. Masaryka 8 v Přerově, která je ve značně zchátralém stavu, prováděli počátkem týdne pracovníci.
Ostudu přerovského náměstí město zajistilo před zimou, kvůli padající omítce

„Připadá mi nesmyslné, abychom tuto aktivitu tlumili, i kdyby na to město mělo v budoucnu doplácet. I kdyby byly nárůsty počtu výpůjček v příštím roce vyšší, než jsme předpokládali, beru to jako benefit. Město by na sdílená kola finanční prostředky mělo najít,“ uvedl primátor města Petr Vrána (ANO) s tím, že pohyb na kole je zdraví prospěšný a novinku si oblíbily všechny generace - od studentů až po seniory.

Sdílená kola budou moci Přerované využívat až do prosince, stojany se znovu vrátí do ulic v březnu.