„Hned první měsíc po spuštění provozu se Přerov v počtu výpůjček ocitl na třetím místě, dvakrát skončil jako druhý a třikrát dokonce obsadil prvenství v silné konkurenci jiných měst v republice,“ uvedl náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Provozovatel, kterým je společnost Nextbike Czech Republik, zaznamenal za šest měsíců od zavedení sdílených kol na 118 561 výpůjček a spočítal celkem 140 617 kilometrů ujetých v sedle sdíleného kola. Uživatelů bicyklů bylo v Přerově celkem 7 719.

„Sdílená kola se vrátí do ulic už 1. března, tedy za dva týdny. Během dvouměsíční zimní přestávky bylo 140 kol odvezeno a prošlo kontrolou. Podmínky pro půjčování zůstávají stejné - prvních patnáct minut má uživatel zdarma, a pak zaplatí za každou půlhodinu 24 korun,“ upřesnil Tomáš Navrátil.

Poslední štědrodenní koncert Pavla Nováka na přerovském náměstí v roce 2008
Pavel Novák bude mít svou lavičku. Známý zpěvák by letos oslavil osmdesátiny

Stojany na sdílená kola se poprvé objevily v ulicích Přerova loni v červenci - na počátku projektu bylo míst ve městě čtyřiačtyřicet, pak k nim přibyla další. Lidé si nejčastěji brali kola ze stojanů u nádraží, ale také u Trumf centra na Trávníku, hodně využívané byly loni stojany v Předmostí nebo u sportovní haly.

Cyklisté často sáhli po kole rovněž na Masarykově náměstí, u Galerie Přerov, na Velké Dlážce a bicykly využívali ve velké míře i studenti Gymnázia Jakuba Škody. „Kvůli velké poptávce loni přibyly stojany u Billy na Kopaninách, v ulici Na Hrázi, kde sídlí Technické služby, nebo u bočního vchodu do Galerie Přerov z ulice Šířava,“ doplnil Navrátil (ANO).