Provozovatel - firma nextbike - rozmístí na čtyřiceti stanovištích celkem 140 kol vybavených vlastním stojánkem i košíkem. Firma bude jednotlivá stanoviště, jejich počet i pohyb neustále monitorovat a měnit podle potřeb uživatelů.

„Na stanovištích, kde už stojan je, bude možné sdílené kolo zaparkovat přímo do něj. Tam, kde chybí nebo je obsazený, je možné bicykl postavit na vlastní stojánek v prostoru označeném piktogramem firmy,“ přiblížila cyklokoordinátorka města Jana Gazdíková. Sdílené kolo je možné půjčit i vrátit pouze na stanovištích označených v aplikaci, kterou si uživatelé při registraci stáhnou do svých chytrých telefonů.

Cena za službu se bude odvíjet od počtu výpůjček s tím, že za jednu město zaplatí 17,88 korun včetně DPH. Díky této finanční podpoře budou mít uživatelé prvních patnáct minut každé jízdy zdarma, za každou další započatou půlhodinu pak zaplatí 24 korun.

„Pro časté cestování na delší vzdálenosti je výhodné pořídit si předplatné, které nabízí k první čtvrthodině dalších třicet volných minut, což ve výsledku umožní půjčit si kolo na 45 minut. Měsíční předplatné činí 189 korun, roční pak 1149 korun,“ upřesnil náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Provozní riziko jde za dodavatelem společnosti - v případě, že bude kolo odcizeno, je povinen ho do pěti dnů nahradit.

ZŠ Želatovská. Ilustrační foto
Nové sportoviště i vybavení učeben. Do škol půjde o prázdninách 35 milionů

Návod na zapůjčení bicyklu je součástí veřejné prezentace, která se uskuteční ve čtvrtek na náměstí. Podle provozovatelů je nejjednodušší stáhnout si do telefonu aplikaci nextbike, která je přístupná v GooglePlay i v AppStore. Jejím prostřednictvím se lidé zaregistrují, v nastavení doplní jméno, příjmení, e-mail a zvolí způsob platby kartou.

Karta se verifikuje platbou ve výši padesáti korun. Částka se poté automaticky převede na vstupní jízdní kredit, který má neomezenou platnost, a účet se aktivuje. Uživatel pak už jen naskenuje QR kód konkrétního kola a zámek se otevře. Druhou možností je registrace na webových stránkách nextbikeczech.com.

Vzhled centrálního náměstí T. G. Masaryka v Přerově zpestřily osazené květináče. Lidé v parných dnech ocení také mlžné brány, které jsou hojně využívané zejména dětmi a majiteli čtyřnohých miláčků.
Betonové náměstí v Přerově ochlazují mlžné brány, líbí se i květinová výzdoba

Jakmile bude zájemce u kola, které si chce vypůjčit, zavolá na zákaznickou linku 581 652 047 z telefonního čísla, které si zaregistroval. Operátorovi, jenž je na příjmu každý všední den od 8 do 18 hodin, sdělí číslo kola - a to se otevře na dálku. Výpůjčku ukončí jednoduše vrácením na jakékoliv oficiální stanoviště zamknutím zámku nad zadním kolem.

Kde najdou Přerované od července stojany na sdílená kola?

Obchodní centrum Kaufland - Lipnická

Kopaniny – z boku pekárny Racek

Laguna – skatepark

Přerovský bazén

Velká Dlážka – u Hrušky

MŠ Na Odpoledni

Památník – hradby

Michalov – Bezručova

Tenis – u lávky/u kurtů

Náměstí TGM – u Blažkova domu

U kašny Pod Valy

Meopta + Nemocnice

Bratrská – Magistrát města Přerova

Železniční poliklinika

Tesco – u ZUŠ Bedřicha Kozánka

ZŠ Trávník, obchodní centrum Trumf

Gymnázium Jakuba Škody – před průmyslovkou

Smetanova – MMPr

Galerie Přerov – před poliklinikou MENS

Ul. Klivarova – u ZŠ Želatovská

Optická – u Hrušky

Nádraží – stávající stojany

Obchodní centrum Kaufland – Želatovská

Gymnázium Jana Blahoslava

Hřbitov 1 - před hotelem Zimní stadion

Hřbitov 2 - 9. května – stávající stojan u brány

Přerovské strojírny

Jižní čtvrť – Hruška

Předmostí – ZŠ J. A. Komenského

Předmostí – u bývalé pošty

Penčice

Žeravice

Čekyně

Vinary

Lýsky

Popovice

Kozlovice

Dluhonice

Henčlov

Lověšice

Újezdec