„Jedinou výjimku mají lidé, kteří si vyzvedli formuláře v takzvaném dodatečném sečtení po pátém dubnu. Pro ty platí prodloužená lhůta odevzdání do úterý devatenáctého dubna,“ uvedl mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů Ondřej Kubala.

Úředníci mají plné ruce práce

I když o termínech sčítání informovala média dostatečně s předstihem, hodně lidí nechalo vyplnění a odevzdání formulářů na poslední chvíli. Například pracovníci, kteří zajišťují sčítání v Olomouckém kraji, měli ve středu, tedy den před ukončením, plné ruce práce.

„Kolik lidí si nechávalo vyplnění na poslední dny nemohu přesně říct, protože přesná čísla nemáme, ale je pravda, že celá řada formulářů ještě chybí a od rána téměř nepřetržitě odpovídám na různé dotazy,“ řekl Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu, který je vedoucím sčítání v Olomouckém kraji.

Předposlední den sčítání se na něj a jeho spolupracovníky obracely s dotazem desítky lidí. „Od rána vyřizujeme telefonáty i emaily, lidi se ptají, jak přesně formuláře vyplňovat, jak postupovat při jejich odevzdávání a podobně,“ dodal.

Vyplňování po internetu uspělo

Velká část lidí využila rovněž možnosti odeslat vyplněné formuláře přes internet.

„V pondělí v půl deváté ráno Český statistický úřad obdržel už téměř tři miliony tři sta tisíc formulářů vyplněných na internetu,“ upřesnil mluvčí celého projektu Kubala.

Pro mnoho lidí znamenala tato varianta pohodlí a ušetření času.

„Možnosti vyplnit formuláře po internetu jsme využili všichni v rodině, protože je to pro nás pohodlnější a rychlejší. Od nákupů až po bankovní záležitosti vyřizuji vše přes internet, proto ani u sčítání tomu nebylo jinak,“ řekla pětatřicetiletá Kristýna Reichlová.

O sankcích lidé vědí

Protože povinnost vyplnit sčítací formuláře má ze zákona každý občan, za nedodržení termínu či záměrné bojkotování hrozí až deseti tisícová pokuta. I když lidé v mnoha případech netuší, kolik by museli zaplatit, o sankcích povědomí mají.

„Formulář jsem vyplňoval v úterý ráno, aniž bych tušil, že ve čtvrtek je oficiální ukončení, takže jsem to stihl v termínu. Jinak bych asi musel platit nějakou pokutu, předpokládám,“ řekl třiadvacetiletý Marek Zemánek z Přerova.

Proč je sčítání důležité?

Data, která stát při sčítání získá, využívají například hasiči a jiné bezpečnostní složky, ať už při protipovodňových opatřeních nebo dopravní obslužnosti, ale užitečná jsou například i pro nabídku a poptávku na pracovním trhu a ve spoustě dalších odvětví.

„Pevně věříme, že do řady situací, jakými jsou povodně, evakuace či zásahy hasičů, ve kterých se výsledky sčítání používají, se řada lidí vůbec nedostane, ale přesto, člověk nikdy neví,“ dodal Kubala.