Na vlastní kůži se o tom minulý týden přesvědčil Jiří Kobližka z Drahotuš u Hranic. Marně čekal na doporučený dopis od svého zaměstnavatele z Prahy.

„Měl mi poslat podklady k daňovému přiznání. Termín k jeho odevzdání už se blížil a dopis pořád nikde,“ vzpomíná na události z konce minulého týdne pan Kobližka. Netušil, že dopis do Drahotuš dorazil.

Do rukou se mu ale nedostal. S natištěným vzkazem, že se adresát odstěhoval, putoval zpátky do hlavního města. „Chvíli obíhal po firmě, a když se dostal do rukou paní, která mi ho odesílala, hned mě o tom telefonicky informovala,“ řekl Kobližka.

Když se pak od ní dozvěděl, že se měl údajně odstěhovat, nestačil se divit. Pan Kobližka se vydal na hranickou pobočku pošty, aby zjistil, jak mohlo k nedorozumění dojít. „Všechno mi vysvětlili a musím uznat, že chybu jsem udělal já,“ kál se později muž.

Celý problém spočíval v tom, že na jeho domovních dveřích je nalepen štítek se jménem podnájemníků. Jeho jméno listonoška nenašla ani na schránce, takže neměla kam vhodit doručenku. „Už jsem to napravil. Vyřídil jsem si dosílku. Teď už listonoška ví, kam mi má nosit doporučené dopisy,“ řekl Kobližka.

Daňové přiznání prý stihl odevzdat včas. Pracuje totiž v Praze, a tak si nakonec zásilku, která dvakrát putovala přes půl republiky, vyzvedl osobně. Poštovní služby zvané dosílka využívají zejména ti, kdo přechodně žijí na jiné adrese. Za měsíční stokorunový poplatek musí listonoš respektovat udanou doručovací adresu bez ohledu na to, co je napsáno na obálce. Stejně tak je ale dosílka vhodná pro všechny, kdo mění své trvalé bydliště.