Sbor dobrovolných hasičů zde totiž v sobotu oslavil 135 let od svého založení panem Kalovským, který se narodil před 170 lety. K této příležitosti místní hasiči uspořádali i hasičskou výstavu ze sbírky manželů z Přerova, kteří si nepřáli uvádět svá jména.

„Lidé v dnešní době jsou nevyzpytatelní, proto chceme raději zůstat v anonymitě,“ prozradila sběratelka.

Manželé z Přerova rozšiřují svou bohatou sbírku hasičských archiválií od roku 1951. „Jezdíme s tím po celé republice. Všude tam, kde se zrovna koná nějaké hasičské jubileum a tam, kde nás pozvou. V loňském roce jsme vystavovali i v Městském domě v Přerově a na příští rok se chystáme například do Citova. Máme plán na dva roky dopředu,“ prozradil sběratel.

Ve sbírce starších manželů se mohou návštěvníci seznámit s opravdovými kuriozitami. Kromě starých šavlí a přileb Království českého a Markrabství moravského je zde k vidění i 150 let starý „kyblšpryc“. „To je pumpa, která se vloží do kýble s vodou, nohou v kýblu se voda napumpuje a hadicí na povrchu se stříká,“ vysvětlila sběratelka.

Výstava je zajímavá svou obsáhlostí nejen pro dospělé, ale i děti si zde přijdou na své. Unikátní hasičské kousky mohou zájemci zhlédnout až do středy 1. dubna od 9 do 17 hodin v místní hasičské zbrojnici.