Dárky jsme nakonec převezli ve dvou autech a přidali k ostatním věcem pod stromečkem, který se v záplavě pytlů s granulemi a mezi pamlsky a hračkami doslova ztrácel před očima.

Opuštěná zvířata hlavně v době před svátky obdarovávají firmy a dobrovolníci, ale i děti ze škol a školek v Přerově a okolních obcích.

Portose chtěli Romové, nedostali jej

Útulek pro zatoulaná zvířata v Dluhonské ulici v Přerově v současné době není zcela zaplněný.

„Máme tu devatenáct psů a sedm koček, přičemž kapacita je pětadvacet psů. Zrovna o víkendu přibyl do naší rodiny husky, kterého někdo přivázal ke stromu u Strhance. Dostal jméno Portos a je velmi přátelský,“ líčí vedoucí útulku Gabriela Navrátilová.

Portos má dva roky a zatím je v karanténě. Na nového pána teprve čeká a pracovníci útulku věří, že ho brzy najde. Případné zájemce ale nejprve čeká pohovor, který rychle zjistí, zda jsou schopni pro pejska zajistit podmínky, které potřebuje. Neseriózní žadatelé odcházejí s prázdnou.

„Už se o něj přihlásili naši romští spoluobčané, ale když jsme od nich chtěli očkovací průkaz a darovací smlouvu, aby dokázali, že jsou majitelé, už se nám neozvali,“ popisuje.

Husky podle ní vyžaduje více pohybu a nejlépe velkou zahradu, aby se mohl vydovádět. V paneláku by spíše trpěl.

Nový domov našel v útulku také kříženec československého čuvače - plemena, vyšlechtěného na hlídání stád ovcí.

„I on byl nalezen jen kousek odsud, u přerovského výstaviště. Byl strašně vyhublý a paní doktorka nám při prohlídce řekla, že celou dobu jen ležel a nemá žádnou svalovou hmotu,“ popsala další smutný příběh.

Dárky i od dětí

Osud opuštěných zvířat lidem podle pracovníků útulku rozhodně není lhostejný. Dárky jim nosí dobrovolníci, firmy, ale i děti ze škol a školek v Přerově a okolí.

„Věci pro pejsky nám dovezli z Hranic, ale své vlastní sbírky uspořádaly i školy a školky. Dárky jsme dostali ze ZŠ Za mlýnem a B. Němcové v Přerově, ale také ze Základní školy ve Vlkoši a Mateřské školy v Prosenicích,“ řekla.

Dárky, které útulek díky sponzorským darům a sbírkám v těchto dnech obdržel, vydrží pejskům a kočičkám zhruba půl roku. Tím největším dárkem je ale samozřejmě to, pokud se pro opuštěná zvířata podaří najít spolehlivého a věrného pána.

Otevřeno i o svátcích

Útulek pro zatoulaná zvířata v Přerově bude mít otevřeno i během vánočních svátků.

„Na Štědrý den bude přístupný v době od 8 do 11 hodin, 25. prosince je zavřeno a 26. prosince je provozní doba od 8 do 10.30 hodin. V následujících dnech už máme obvyklou otevírací dobu - v běžné dny od 10 do 16 hodin a o víkendech od 8 do 11 hodin,“ uzavřela vedoucí útulku.