Od středy mohou do budovy na Šířavě nosit zájemci také zdravotnický materiál pro ukrajinskou armádu.

První várka humanitární pomoci směřovala na pomoc uprchlíkům, kteří čekají v zoufalých podmínkách na hraničních přechodech. Věci, které dárci přinesli do sídla charity, byly zabaleny do krabic a autem je odvezl na nádraží v Bohumíně Aleš Procházka z firmy Šela Sport. Odtud vlak putoval do města Čop za slovensko-ukrajinskou hranicí, kde si materiál převzala místní humanitární organizace.

Dvaatřicetiletá Evgenia uprchla z Ukrajiny se synem, manžel zůstal bojovat. Přerovské pracoviště oddělení pobytu cizinců pro Olomoucký kraj, 7. března 2022
Evgenia a syn uprchli, muž bojuje: Jsme vám moc vděční, říká ve frontě v Přerově

Potřeba jsou potraviny, drogerie i oblečení

„Sbírka dál pokračuje a tentokrát pomoc směřuje uprchlíkům, kteří našli azyl na farách na Přerovsku, ale i jinde. Rodiny z Ukrajiny aktuálně bydlí na farách v Předmostí, Dřevohosticích, Domaželicích nebo Tovačově. Očekává se ale, že bude lidí, které válka vyhnala ze země, přibývat,“ řekla Emilie Šmídová z přerovské charity.

Podle ní potřebují rodiny především základní věci - trvanlivé potraviny, ale také drogistické zboží - pleny, vlhčené ubrousky či mýdla. Charita přijímá i vybavení domácností - matrace, lůžkoviny a deky.

„Potřebovali bychom i oblečení pro děti od 2 do 13 let, pokud možno čisté a neobnošené nebo nové - bundy, kalhoty, trička a boty. Poptávka je hlavně po chlapeckých věcech,“ upřesnila.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v prostorách Hanáckých kasáren v centru Olomouce, 8. března 2022
Hanácká kasárna jsou centrem pro uprchlíky, nabízí i dětský koutek a přespání

Obvazy a škrtidla pro armádu

Nová je od středy sbírka zdravotnického materiálu, kterou pořádá charita ve spolupráci s občanským sdružením Berežanskyj majdan, zastoupeným představitelem sdružení ukrajinských lékařů v České republice Oleksijem Chrapakem.

Sbírka zdravotnického materiálu je určena pro potřeby vojáků 80. samostatné výsadkové brigády Armády Ukrajiny.

„Domluvili jsme se na spolupráci s tím, že my to tady vybereme, a lékaři už si zajistí odvoz. Oni nejlépe vědí, kam pomoc směřovat a které nemocnice ji aktuálně potřebují. Sbíráme obvazový a krycí materiál, například izraelské tlakové obvazy, hemostatické kompresní obvazy, hemostatické houbičky, protipopáleninové krytí, škrtidlo - TOURNIQUET C-A-T, infuzní roztoky, analgetika, oční obvazy, dekompresní jehly, záchranářské batohy a jiný zdravotnický materiál,“ vyjmenovala.

Lidé mohou nosit věci do sídla Charity Přerov v ulici na Šířavě 27 od pondělí do pátku, a to v době od 7 do 15 hodin. Po domluvě na telefonu 774 330 666 je možné přijít i jindy.

Požadovaný materiál pro ukrajinskou armádu:

Škrtidlo - TOURNIQUET C-A-T

Izraelské tlakové obvazy

Hemostatické kompresní obvazy

Hemostatické houbičky

Okluzivní krytí

Protipopáleninové krytí

Infuzní roztoky

Analgetika

Nosní vzduchovody

Oční obvazy

Dekompresní jehly

Záchranářské batohy