Potvrzují to alespoň opakované případy krádeží v regionu. Mnohem těžší je však pro pachatele „uspět“ s odcizeným kusem ve sběrně druhotných surovin.

Kradené předměty totiž sběrny hned tak nevykoupí, a pokud se přesto stane, že narazí na zcizenou věc, nemají policisté s dopadením pachatelů velké problémy.

„Každý, kdo k nám přinese šrot, železo nebo další materiál, se musí prokázat občanským průkazem a uvést i adresu svého bydliště,“ popsal obvyklou praxi majitel sběrny druhotných surovin v Přerově Pavel Tomeček.

Podle jeho slov je takový postup stanoven zákonem. Pokud pak podle jeho slov policie pátrá po pachateli nějaké odcizené věci, má snadnější práci.

„V případě, že by někdo do sběrny přinesl třeba kradený kanál nebo jiný podezřelý předmět, vyhodíme ho s tím a materiál od něj vůbec nevykoupíme,“ prohlásil rezolutně Tomeček. Jeho slova potvrzuje i přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

„Pokud máme oznámení o krádeži železa, bronzu, kanálů a podobně, kontaktujeme všechny sběrné suroviny na Přerovsku a často i mimo region na Olomoucku, “ nastínila obvyklou praxi mluvčí.

Poté se provádí kontrola vykoupeného materiálu a zjišťuje totožnost osoby, která sběr přinesla. „Když zjistíme výkup většího množství materiálu, provádíme kontrolu sběru a zjišťujeme, zda nemůže pocházet z trestné činnosti,“ upřesnila.

Policisté navíc dělají namátkové kontroly ve sběrnách, aby zjistili, co se v nich vykupuje. Podle Sedláčkové se nejvíce kradou hliníkové lišty na panelových domech, okapy, ale také bronzové odlitky anebo měď. Výjimkou však nejsou ani krádeže velkých kusů železa a různých dílů strojů v areálech firem.

„Finanční ztráty jsou v takových případech velké. Společnost totiž škody vyčíslí na několik desítek tisíc korun a sběrna pak materiál vykoupí sotva za třetinu ceny,“ shrnula mluvčí.

Takový případ se stal třeba v polovině března letošního roku. „Zloději vnikli do areálu firmy v Henčlově a ukradli zde kovové polotovary různých rozměrů. Ve stejné době se vloupali do sousedního areálu jiné firmy a odnesli odsud dva železné pláty,“ přiblížila mluvčí.

Čtyřlístek zlodějů napáchal škody za 30 tisíc korun a ukradený materiál o váze 900 kilogramů prodal do sběrných surovin za 4,5 tisíce korun. „Čtyři pachatelé ve věku 17 až 19 let z Kroměřížska už byli dopadeni a železo vráceno majitelům,“ upřesnila Sedláčková.

Sběrné suroviny na Přerovsku se často paradoxně samy stávají terčem zlodějů. „Jen v poslední době nás vykradli třikrát po sobě. Zloději přitom berou všechno, hlavně železo a měď,“ popsal zaměstnanec sběrny druhotných surovin v Kojetíně Josef Lukáš.

„Je to s podivem, ale pachatelé mnohdy odcizí i zboží, které už jednou bylo vykoupeno,“ potvrdila rovněž mluvčí policie Michaela Sedláčková.