Ten má pomoci lidem bez zaměstnání adaptovat se do podmínek pracujícího člověka, zvednout mu sebevědomí a dokázat, že o něj společnost stojí. Ale také dát konkrétní rozměr slovům zodpovědnost a povinnost. Tomu dopomáhají rekvalifikační i motivační kurzy.
Pro lidi s nízkou kvalifikací
Lidé zabývající se problematikou dlouhodobě nezaměstnaných zpracovali projekt, který je teď zhruba na šedesát procent rozjetý. „Byl zahájen loni v březnu a potrvá až do dubna příštího roku. Je určen hlavně lidem s nízkou kvalifikací,“ podotkl ředitel Úřadu práce v Přerově Michal Langoš.
Kurz je má nastartovat, aby se naučili převzít nad svým životem zodpovědnost a nezůstali viset na krku státu. Ten je jim prostřednictvím tohoto programu schopen zajistit takzvaná dotovaná místa – tedy pracovní smlouvu od zaměstnavatele, který na ně po celý rok bude dostávat mzdovou dotaci až do 75 procent platu. „Maximálně však 12 400 korun,“ dodal Langoš.
Ztratili motivaci. Najdou ji?
Díky šedesáti milionům z evropských fondů se mohou odrazit ode dna lidé, kteří už dávno ztratili motivaci, proč ráno vstávat do práce. Třeba pan Rostislav z Přerova.
Naposledy se sám živil před sedmi lety jako pomocník zedník. Takzvaný helfr. Jeho problémy s alkoholem ukončil v roce 2000 zaměstnavatel výpovědí - od té doby jednapadesátiletý muž nepracuje a žije jen ze sociálních podpor, občas i z žebroty.
Poslední dobou ale stále víc uvažuje, že by se chtěl zařadit mezi lidi, pro něž je práce denním chlebem. I on má možnost zapojit se do kurzů, které pro celý kraj rozjela olomoucká společnost Počítačová služba, spolupracující s úřady práce.
„Rád bych do to toho šel a aspoň si ověřil, jestli jsem ještě schopný držet se nějaké pravidelnosti,“ řekl muž, žijící na periferii společnosti.
Plus i pro zaměstnavatele
Do projektu už vstoupilo 644 dlouhodobě nezaměstnaných. „Z tohoto počtu evidujeme 261 aktivních účastníků,“ uvedl ředitel Počítačové služby Leopold Podmolík.
Ten zároveň připomněl, že projekt přináší pozitiva i zaměstnavatelům, kteří pro absolventy kurzů vytvoří alespoň na dva roky nové pracovní místo. Jedním z těch, kteří dali šanci dlouhodobě nezaměstnaným, je majitel přerovské pekárny Vladimír Tiefenbach.
„Od loňského října do letošního května jsem už z tohoto projektu přijal čtyři ženy a jednoho muže. Zatím jsem s jejich prací v provozu i v obchodě spokojený,“ uvedl.
Na podobných dotovaných místech v dělnických profesích už k dnešnímu dni pracuje 66 lidí. Výrazně převažují ženy nad muži - těch našlo uplatnění jen patnáct. Jejich šance ale není zahozena.
Pro firmy je tu 10 milionů
„Už jsme s nabídkou pro pracovní uplatnění našich absolventů kontaktovali 3889 potenciálních zaměstnavatelů. Přerovské společnosti ještě mohou získat dotace na pracovníky ve výši 10 milionů korun,“ zdůraznil Podmolík.
Podle Jany Čuhlové z Úřadu práce v Olomouci se ale zaměstnavatelé musejí připravit i na to, že s dělníky vracejícími se po dlouhé době do práce mohou být potíže.
Dotace na místo proto může být chápáno jako jakési „odškodné“ za energii, kterou do zapracování nového člena pracovního kolektivu vložili.
Zaplaceno mají i hlídání dětí
V Olomouckém kraji je více než 11 tisíc dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Ne všichni jsou ale oběťmi tvrdého kapitalistického systému, který pro ně nenachází uplatnění. Řadě z nich nicnedělání vyhovuje.
Také lidé rozjíždějící program „Návrat do práce“ si vyslechli argumenty, proč se dlouhodobě nezaměstnaní nemohou rekvalifikačních kurzů zúčastnit. Námitky ale uměli odrazit nabídkou.
„Snažili jsme se jim vyjít vstříc. Zaplatíme jim cestovné a dokonce mohou získat až čtyři stovky na den, kterými si mohou uhradit hlídání dětí či jiných nezaopatřených osob,“ podotkla finanční manažerka Zuzana Šálková.