„Samosběr se teď nachází ve druhé polovině. Kvůli chladnému jaru jsme začali se zpožděním asi čtrnácti dní. Zahajovali jsme přesně 12. června pro místní občany a o dva dny později pro ostatní zájemce. Zpočátku to vypadalo velmi slibně, ale kvůli současnému teplotně extrémnímu počasí už má sklizeň sestupnou tendenci. Dá se říci, že se pomalu chýlí k závěru,“ řekla Zdeňka Měšťánková, která se svým manželem pěstuje jahody v Bochoři.

Pěstování jahod se věnují už osm let a sezony se rok od roku liší.

„Tak třeba v roce 2018 byla nejkratší sběračská kampaň a v roce 2020 naopak nejdelší, protože trvala celých pět týdnů,“ popsala. Co se týká zájmu zákazníků, tak ten byl i letos podle slov bochořských pěstitelů obrovský.

„Jahody jsme prodávali za příznivou cenu 60 korun za kilogram. Plody jsou chutné, sladké a nabízíme i velký výběr odrůd. Zájemce máme místní, ale sjíždějí se k nám i lidé z blízkého okolí a ze vzdálených míst. Mezi naše zákazníky patří i lidé z Opavska, Ostravska, Zlínska a nebo od Uherského Hradiště,“ upřesnila Měšťánková s tím, že samosběry probíhají v obci vždy v pondělí, ve středu a v sobotu. Lokalita, kde se jahody sbírají, je v obci dobře popsána směrovkami.

„Bochoř je samosběrem jahod vyhlášený. Jezdíme tam už roky. Je pravda, že jsme letos z časových důvodů vynechali, ale v minulosti jsme tam byli několikrát i s malými syny. Je to úplně jiný pocit, když si ty plody vlastními silami natrháte, a potom odnesete domů. Je to něco jiného, než když si odnášíte košík jahod z tržnice,“ svěřila se jedna ze zákaznic Kateřina Horáková z Přerova.