Podle tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jarmily Homolové je na Přerovsku problém v rámci celé Moravy přímo specifický.

„Podniky na Přerovsku nemají zavlažovací zařízení. Proto je situace jiná například na jižní Moravě, kde zavlažování mají a suché léto jim tolik neuškodilo," uvedla Homolová.

Zemědělské družstvo Podhradí v Týně nad Bečvou zachraňuje letos úroda švestek, která je oproti loňské o třetinu lepší. Horší to bylo s jablky a hruškami, které naštěstí nejsou pro družstvo nosným odvětvím.

„Jablka a hrušky letos nesklidíme žádná. Ovoce, co se urodilo, bylo tak drobné, že jsme je museli prodat pouze na průmyslové zpracování," řekl správce sadů Antonín Ryšánek.

Jablka přitom pěstují na dvanácti a půl a hrušky na necelých dvou hektarech. Výnosy byly oproti jiným letům o dvě třetiny horší.

„Dokonce ještě horší, než vloni, kdy velká část úrody pomrzla," hodnotí sadař.

Problém měli sadaři i s nedostatečným opylením. Ačkoliv všechno kvetlo a ještě na jaře vypadalo „nadějně", zima a chlad způsobily, že blizny a květy zaschly a užitečný hmyz jako včely a čmeláci se dlouhou zimou také vysílil.

„V naší obci navíc ubylo včelařů a je to hned znát i na špatném opylení stromů," říká sadař František Pospíšil z Veselíčka, který pěstuje jablka na osmi hektarech.

Chladná rána a slunce mohou pomoci

Podle něj je letošní úroda slabě průměrná. Situaci oproti jiným podnikům má „zkomplikovanou" i tím, že od roku 2011 pěstuje jablka s certifikátem BIO a nesmí proto používat žádná průmyslová hnojiva ani postřiky proti škůdcům.

„Mám tak oproti jiným podnikům handicap. Nemáme nic na strupovitost, která se děje kvůli vlhkům ani na živočišné škůdce, kterým se daří zase když jsou sucha. Ekologické postřiky proti nim příliš nepomohou," říká Pospíšil.

Zatímco v jiných letech sklízel průměrně stovku metráků z jednoho hektaru, letos jich bude sotva něco přes šedesát.

„Předpokládám, že letos sklidíme kolem 400 metráků jablek," hodnotí Pospíšil.

Chladná rána a slunečné počasí jsou podle něj ideální pro záchranu úrody.

„Pokud do toho ještě trochu zaprší, může se situace zlepšit," říká sadař.

"BIO dotace" kompenzují ztráty

Dobrá úroda švestek zachrání také ztráty na jablkách a hruškách jezernického družstva Achrochov, které se orientuje převážně na pěstování BIO ovoce.

Nejprve vydatné deště zapříčinily u jablek šíření strupovitosti.

„Jablka nedorostla a nyní ještě praskají. Nejsou vhodná ani na moštování," postěžovala si správkyně sadů Monika Tylichová.

Letní sucha sadům také moc nepomohla. Jablek sklidí jezerničtí ze sadu více než o dvě třetiny méně než v loňském roce. Jabloně přitom družstvo pěstuje na necelých jedenatřiceti hektarech.

„Jedná se však o staré a nové výsadby, na jejichž výnosy se teprve čeká. Jak budou rodit se ukáže třeba až za pět let," řekla Tylichová.

I když se sadařka shoduje s kolegy v tom, že pěstování BIO ovoce je náročnější kvůli používání hnojiv a postřiků, oceňuje zase dotace, které ztráty částečně kompenzují.

„Díky většímu podílu ruční práce a celkově náročnějším podmínkám nás dotace podporují v tom, abychom touto cestou pokračovali," dodala Tylichová

Marie Šuláková