VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o MHD! SAD Trnava vs. přerovští radní. Ten říká to a ten zas tohle

Přerov – Pořádný rozruch vyvolal odchod provozovatele městské hromadné dopravy z Přerova. Slovenská společnost SAD Trnava, která ve městě zajišťuje dva roky autobusové spoje, vypověděla smlouvu ke konci května. Zatímco ale přerovští radní tvrdí, že firma měla nepřiměřené nároky na uhrazení finančních ztrát, dopravce to odmítá. Město jej prý uvedlo v omyl už při podpisu smlouvy.

27.8.2011 4
SDÍLEJ:

Autobus přerovské MHDFoto: Vojtěch Podušel

„Výpověď jsme dali ze zcela jiného důvodu, než kvůli finančním ztrátám. Podle stanoviska ministerstva dopravy nemůže provozovat městskou hromadnou dopravu zahraniční dopravce,“ vysvětlil místopředseda představenstva společnosti SAD Trnava Marek Antoňák. Přerovští radní přitom již dříve uvedli jako hlavní důvod, že se s dopravcem nedohodli na uhrazení finančních ztrát.

„Zaplatili jsme ztráty provozovatele ve výši zhruba 27 milionů korun, přepravce nás ale žádal o navýšení této částky o 7,7 milionů, což město odmítlo. Dostali bychom se tím totiž do střetu se zákonem o veřejných zakázkách a hrozily by nám sankce,“ vysvětlil již dříve mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Hledání pravdy

Zástupci společnosti SAD Trnava tvrdí, že pravda je jinde.

„Celý problém je problémem města, jeho špatným zadáním veřejné zakázky, která neměla být mezinárodní, a pokud ano, měly být jasně stanoveny podmínky, za nichž bude zahraniční dopravce po podpisu smlouvy provozovat dopravu nově založenou společností v České republice,“ řekl místopředseda představenstva společnosti SAD Trnava.

Zástupci ministerstva dopravy ve svém zamítavém stanovisku uvedli, že z důvodu ochrany českého trhu může vykonávat vnitrostátní linkovou přepravu pouze český právní subjekt.

„V jiném případě bychom provoz vykonávali protiprávně pod hrozbou pokut,“ podotkli zástupci firmy.

Společnost SAD Trnava podala výpověď v souladu se smlouvou, tedy šest měsíců před změnou jízdních řádů.

„Výpověďní doba je šest měsíců a smlouva se dá vypovědět jen k jednomu datu. Obsahem dohody o narovnání s městem není jen navýšení celkové výše prokazatelné ztráty, ale vypořádání vzájemných závazků, vzhledem k tomu, že jsme byli městem uvedeni v omyl,“ upřesnil Antoňák.

KE KAUZE JSME V MINULÝCH DNECH NAPSALI: Problémy v MHD! Přepravce vypověděl Přerovu smlouvu

Co bude dál?

Společnost SAD Trnava v Přerově končí k 1. prosinci, ale její zástupci prý nehodlají městu házet klacky pod nohy. Přestože tvrdí, že výroky radních poškozují dobré jméno společnosti.

„Pro občany by bylo nejlepším řešením, kdybychom se nějak dohodli,“ přiznává místopředseda představenstva fir­my.

Náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09) ale trvá na tom, že radní důvody toho, proč se obě strany nedomluvily, nezkreslili.

„Podnikatelský subjekt nám dal výpověď, protože nebyl dlouhodobě schopen vejít se do ztráty,“ uvedl Hluzín s tím, že město by se při jakémkoliv finančním vyrovnání mohlo dostat do střetu se zákonem.

„Porušit zákon o veřejných zakázkách si teď v Přerově nedovolí nikdo,“ podotkl také tajemník města Jiří Bakalík.

Další nedorozumnění

Podle zastupitelky Heleny Netopilové (Společně pro Přerov) vzniklo mezi radnicí a dopravcem už více nedorozumění.

„Město se zavázalo, že bude provozovat jen nízkopodlažní autobusy, ty se ale vůbec nevejdou pod Lověšický podjezd,“ řekla. „Jestliže si firma ani neprojede trasy, tak to považuji za neprofesionální,“ komentoval její slova náměstek primátora Hluzín. Zástupci SAD Trnava na tyto výroky reagovali tak, že zadavateli plně důvěřovali.

Cesta k novému dopravci bude složitá.

„Výběrové řízení potrvá zhruba dva roky. Kvůli nařízení Evropské unie musí být totiž vyhlášení soutěže zveřejněno rok ve věstníku EU. Musíme tedy zajistit na dobu dvou let nového dopravce. Podle zákona máme právo ho oslovit napřímo,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

27.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
19

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení