Zahraniční firma zajišťovala v Přerově od ledna loňského roku městskou hromadnou dopravu bez potřebné licence.

Za to jí teď podle radních hrozí pokuta, a to až do výše několika set tisíc korun.

„Pro zahájení správního řízení jsme se rozhodli proto, že tato slovenská společnost provozovala rok a půl v Přerově autobusovou dopravu, aniž by měla povolení podnikat v České republice. Přepravce nás tak dostal do problémů, které musíme nečekaně řešit,“ vysvětlil to náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Jak doplnila Ivana Bezroučková z oddělení dopravně správních agend přerovského magistrátu, může se pokuta za správní delikt vyšplhat až do výše několika stovek tisíc korun.

Slovenský přepravce zajišťoval ve městě autobusové spoje asi rok a půl a díky společnosti SAD Trnava se v ulicích objevily ekologické nízkopodlažní autobusy. Letos v květnu ale firma své závazky vůči městu nečekaně ukončila.

Podle radních měla nepřiměřené nároky na uhrazení finančních ztrát a nedošlo k dohodě, zástupci vedení společnosti SAD Trnava to ale popřeli a uvedli jako hlavní důvod vypovězení služeb stanovisko ministerstva dopravy. Podle něj nemůže linky v Česku provozovat zahraniční firma.

„Celý problém je problémem města, jeho špatným zadáním veřejné zakázky, která neměla být mezinárodní, a pokud ano, měly být jasně stanoveny podmínky, za nichž bude zahraniční dopravce po podpisu smlouvy provozovat dopravu nově založenou společností v České republice,“ vysvětloval to již dříve místopředseda představenstva společnosti SAD Trnava Marek Antoňák.

V úterý se zástupce vedení firmy nepodařilo zastihnout.

Nelíbilo se mu, že firma bez povolení vybírá za jízdenky

Kvůli provozování městské hromadné dopravy zahraničním dopravcem podal už před časem trestní oznámení na Okresní státní zastupitelství jeden z občanů Přerova Vítězslav Mádr.

„Nejprve jsem se obrátil na ministerstvo dopravy s dotazem, zda je možné vybírat peníze za jízdné či jiné paušály, související s přepravou cestujících, když uvedená firma nemá oprávnění v Česku podnikat,“ vysvětlil důvody svého podnětu Mádr.

Zástupci rezortu na jeho dotaz reagovali tak, že společnost SAD Trnava potřebuje pro provozování městské hromadné dopravy v Přerově zvláštní povolení ministerstva dopravy. To jí ale nebylo uděleno.

Místně příslušný dopravní úřad může proto při porušení zákona o silniční dopravě uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun dopravci, který provozuje silniční dopravu bez silničního povolení.

„Z toho důvou jsem také podal trestní oznámení,“ vysvětlil Mádr.

Nový provozovatel od 1. prosince

Vedení přerovské radnice se dohodlo se společností SAD Trnava na ukončení činnosti ke 30. listopadu letošního roku.

„Nyní pracujeme na tom, aby mělo město od 1. prosince nového provozovatele městské hromadné dopravy. Ten převezme od stávající společnosti závazek provozovat autobusové spoje, takže se pro cestující nic nezmění,“ zdůraznil náměstek primátora Kulíšek.

Nový dopravce bude v Přerově působit jen dočasně – maximálně však dva roky. Za tu dobu najde radnice formou řádného výběrového řízení firmu, jež bude autobusovou dopravu ve městě dlouhodobě provozovat.