Pro malou stáj na Přerovsku se stal hnědák Sacamiro šampionem už loni - na Velké pardubické totiž nečekaně skončil jako třetí. Letošní sezona je pro něj ještě úspěšnější.

S jezdcem Janem Faltejskem v sedle, který je pětinásobným vítězem tohoto prestižního závodu, vyhrál třetí kvalifikační dostih na 133. Velkou pardubickou.

Kamil Bukva, předseda Jezdeckého oddílu Beňov - stáj po návratu z úspěšné výpravy na Velkou pardubickou, 10. října 2022
Malá stáj šokovala. Aspoň už v Čechách ví, kde je Beňov, usmívá se šéf oddílu

„Letošní sezona byla úžasná a to, co jsme si naplánovali, bylo splněno. Sacamiro se rozběhal ve druhé kvalifikaci a tu třetí vyhrál. Přípravu tedy splnil nad očekávání. Práce je stejná jako loni, jen máme o něco lepší podmínky, protože není venku tak mokro. Ladíme tedy formu a těšíme se na závod,“ říká trenérka favorizovaného Sacamira Eva Petříková.

SACAMIRO TÝDEN PŘED VELKOU:

Klisna Maková panenka z beňovské stáje, která loni v Pardubicích ohromila svou formou a získala Cenu Laty Brandisové, letos na start nenastoupí.

„Maková panenka letos běžela dvakrát a výsledky nebyly tak dobré, takže je teď na pastvinách na odpočinek a do tréninku se zase vrátí v zimě,“ dodává trenérka.

Do Pardubic z Beňova autobusem

Úspěšnému odchovanci beňovské stáje - Sacamirovi - bude letos fandit celá vesnice. Obec vypravila pro fanoušky, kteří budou chtít sledovat napínavé klání přímo v Pardubicích, autobus. Emoce jsou podle starosty Ivo Pitnera stejné jako loni, kdy obec slavila nečekaný triumf Makové panenky i Sacamira.

Sacamiro - kůň z Beňova, který v hlavním závodu na Velké pardubické skončil třetí. Na snímku s trenérkou Evou Petříkovou. 10. října 2022
VIDEO: Tohle je Sacamiro! Odepisovaný kůň z Beňova třetí ve Velké pardubické

„Místa v autobuse už jsou téměř obsazená a kromě občanů Beňova do něj usednou i příznivci dostihového sportu z okolí a parta nadšenců, kteří se pravidelně potkávají. Z osmdesáti procent budou tvořit posádku autobusu příznivci tohoto sportu včetně mě,“ líčí starosta, který je v odhadech výsledku a sázkách na vítěze spíše opatrný, protože ví, jak vrtkavá může být štěstěna. „Raději neočekáváme žádný zázrak, ale kdyby to dobře dopadlo, budeme samozřejmě rádi,“ podotýká.

SACAMIRO JE V DOBRÉ POHODĚ, PODÍVEJTE SE:

Zdroj: Petra Poláková - Uvírová

Obec podle něj loni přispěla beňovské stáji částkou sto tisíc korun. „Je to malá stáj a chceme ji podpořit. Jsem opravdu rád, že mají takové úspěchy, protože je vydolovali z ničeho,“ zmiňuje.

Na startu i Talent s Pavlem Složilem ml. Radslavic

Na startu hlavního závodu Velké pardubické stane letos i jezdec Pavel Složil ml., který pochází z Radslavic na Přerovsku a dnes žije v Lysé nad Labem.

Ten se zapsal do povědomí triumfem na Velké pardubické v roce 2021, kdy dorazil na koni Talent do cíle jako první.

Vítězem 131. Velké pardubické se stal Talent v sedle s Pavlem Složilem
Překvapivý vítěz Velké pardubické: Talent s Pavlem Složilem z Radslavic

Loni skončil osvědčený tandem na druhém místě a i letos osedlá Pavel Složil ml. stejného koně. Talent nastoupí na Velkou pardubickou se stejným jezdcem už po čtvrté.

Ve třetí kvalifikaci na letošní Velkou pardubickou skončil Pavel Složil ml. na koni Talent jako druhý. „Pro mě je ta letošní sezona dobrá, třetí kvalifikaci jsem nejel na krev, ale s cílem projet. Doufám, že kůň ví, že ten hlavní vrchol přijde až teď a snad se vše vydaří. Na startu jsou ale stejně dobří koně, jako je Talent,“ říká Pavel Složil ml., kterému se naštěstí do této doby na rozdíl od jeho kolegů a soupeřů z minulých let vyhnuly zdravotní problémy a pády.

V hledišti budou Pavla Složila ml. podporovat i jeho nejbližší. „Na Velkou pardubickou jedeme i s rodinou, syn už má dva roky a deset měsíců, takže si to užije o trochu více,“ uzavírá s úsměvem Pavel Složil ml.