Majitelé obou samosběrů v Bochoři – Zdeněk Procházka i Zdeňka Měšťánková se shodují na tom, že jahody letos dozrály v porovnání s rokem minulým o téměř dva týdny dříve. Lidé plantáže každý den obsadili od ranních hodin. Obliba samosběrů totiž rok od roku stoupá.

„V minulém roce jsme začínali 9. června, letos už ke konci května, což je minimálně o čtrnáct dní dřív. Nejprve jsem si říkal, že takové jahody jsme dlouho neměli, na tom se podepsalo počasí – netrápily nás přízemní mrazy a nepostihlo nás ani žádné krupobití, ale od té doby v podstatě nezapršelo,“ krčil v pondělí ráno rameny majitel jednoho ze samosběrů v obci Zdeněk Procházka, který zde má již dvacetiletou tradici.

Podle jeho slov je deficit vláhy obrovský. „Jahody jsou silně poškozeny suchem a dneska už mluvím jinak, než před čtrnácti dny. Pokud nezaprší dnes nebo zítra, tak to bude vyřešené do soboty – kdy jahody zcela zaschnou. Kdyby byly normální srážkové úhrny, tak bychom sbírali ještě minimálně čtrnáct dní,“ konstatoval.

V pondělí bylo na plantážích u Zdeňka Procházky „narváno“ už od brzkých ranních hodin.

„Za dvacetiletou historii samosběru jsem ještě nezapsal takový zájem lidí, jaký je letos. Dříve jsem chodilo osmdesát až sto lidí denně, dneska je to i pět stovek. Zralé jahody jsou tak během dne pryč,“ řekl majitel samosběru. Důvodem vzrůstající oblíbenosti je také cena, která byla nejnižší v okolí.

Mezi řádky bylo veselo.

„Jezdíme sem třetím rokem, letos jsou jahody trochu drobnější, ale to vůbec nevadí. V první řadě si vždy pár jahod dáme ještě „za čerstva“ dokud jsou teplé od sluníčka. Část půjde na marmelády a možná udělám letos i kompot pro vnoučka,“ prozradila Zdena Matluchová, která přijela z Dolní Bečvy.

Na nízký počet prodaných jahod či neúrodu si nemohli stěžovat ani majitelé druhého samosběru.

„Sezonu jsme odstartovali 23. května, v porovnání s minulými sezonami to bylo dříve. S tím samozřejmě spousta lidí nepočítala, mnozí čekali, že začneme až od června, ale nápor lidí samozřejmě byl,“ shrnula majitelka druhého samosběru v Bochoři Zdeňka Měšťánková.

I zde se na úrodě částečně podepsalo sucho. Sezona tak byla krátká. „V sobotu 2. června jsme měli poslední velký samosběr a tento týden už pouze prodáváme objednávky trhaných jahod,“ konstatovala s tím, že se zde od příštího roku bude sbírat již na dvou místech, a to díky rozšíření plantáží.