Přerov je totiž jedním z dvanácti pilotních měst v republice, která mají šanci získat dotaci z Evropské unie na modernizaci těchto zanedbaných objektů.

Z peněz unie bude možné opravit fasády budov, střechy, nebo investovat do zateplení a úprav přilehlých prostranství. Rekonstrukci bytů však dotace neřeší.

„Přerov byl mezi tato vytipovaná města vybrán proto, že je zde poměrně hodně romských lokalit. Jedná se třeba o ulici Husovu, Kojetínskou, Denisovu nebo Jižní čtvrť,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková. (ČSSD).

Podle jejích slov se jedná o investici do rekonstrukce vnějšího vzhledu budov. Město přitom může žádat o dotaci ve výši až čtyřiceti procent celkových nákladů na obnovu bytových domů.

„Abychom mohli o tyto peníze žádat, potřebujeme mít Integrovaný plán rozvoje města,“ říká náměstkyně primátora. Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala se zřejmě přerovská radnice nejvíce zaměří na domy v Jižní čtvrti, které naléhavě volají po rekonstrukci.

Magistrát ale hodlá byty v těchto domech postupně prodat nájemníkům, takže bude zřejmě o novém vzhledu objektů jednat až s nimi. „Chceme v nejbližší době kontaktovat obyvatele vytipovaných lokalit, abychom je informovali o možnostech čerpání evropských peněz,“ zmínil se Přidal.

Přerovští radní chtějí vytvořit také pracovní skupinu, která by se zabývala pouze touto otázkou a koncepčně ji řešila. V Přerově je hned několik zchátralých lokalit, kde žijí romští obyvatelé. Asi největší koncentrace Romů je ve Škodově ulici. Zdevastované budovy v této vyhlášené čtvrti ale budou srovnány se zemí a na jejich místě mají vyrůst multifunkční objekty s obchody a byty.

Ve značně zanedbaném stavu jsou také domy v ulici Kojetínská a Tovačovská. „Rozsah oprav se bude odvíjet od finančních možností a prostředků, které ze svého rozpočtu vyčlení Evropská unie,“ uzavřel mluvčí magistrátu Přidal.