Podle ředitele společnosti LOM Praha Romana Planičky se o přesunu části výcviku velmi vážně uvažuje.

„Předběžně počítáme s tím, že bychom přesunuli část výcviku z Pardubic do Přerova v příštím roce,“ upřesnil.

Státní podnik LOM Praha je čelním opravárenským závodem pro vrtulníky řady Mi v zemích NATO a Evropské unie s uzavřeným cyklem oprav. Soustředí se především na generální opravy vrtulníků Mi-2, Mi-8/17 a Mi-24/35.

Spadá pod něj i Centrum leteckého výcviku v Pardubicích, které zajišťuje už od roku 2004 kompletní výcvik pilotů naší armády pod vedením týmu profesionálních pilotů, instruktorů i techniků.

„Protože na bochořském letišti v minulosti působila vrtulníková základna, má to svou logiku. O přesunutí části svých aktivit z Pardubic na bochořské letiště už nás vedení společnosti informovalo s tím, že v současné době o záměru jedná se starosty okolních měst a obcí,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Jak rozhodne vláda?

Rozhodnutí o tom, zda k přesunu dojde, bude ale podle něj ovlivněno především tím, jak rozhodne vláda v otázce výstavby strategické průmyslové zóny.

„A svou roli bude hrát určitě i výsledek jednání se starosty obcí, a jaké k tomuto záměru zaujmou stanovisko,“ poznamenal mluvčí.

Čekání na investora

Areál bochořského letiště provozuje státní podnik LOM od roku 2013, kdy se zavřely dveře za posledními vojáky vrtulníkové základny. Armáda totiž z důvodu úspor přesunula vrtulníkovou letku z Přerova do Náměště nad Oslavou.

Rozlehlý areál dnes není zcela využitý. Strategická průmyslová zóna - projekt bývalé Sobotkovy vlády - totiž na velkého investora teprve čeká.

„V současné době je zde více než třicet drobných nájemců a zhruba sto padesát pracovních míst. Jedním z nich je i firma Nirvana Systems, která vyrábí a montuje vírníky,“ upřesnil ředitel LOM Praha Roman Planička.

Přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP) by větší využití letiště jedině uvítal.

„Pokud by se do Přerova přesunul výcvik vrtulníků z Pardubic, ani to by ale nevyužilo všechny kapacity. Toto území je využívané neekonomicky,“ řekl už dříve v této souvislosti primátor.