Do zahrad i do městských ulic se již stahují početná hejna sýkor koňader i modřinek, zvonci, stehlíci, dlasci, pěnkavy, jikavci i čížci.

„Volně žijící ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život,“ přiblížil Šafránek.

Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků v zimním období jsou slunečnicová semínka a drcené ořechy. V obchodech se dají sehnat i různé směsi semen do krmítek a lojové koule. Vhodný je i syrový hovězí lůj, na který létají mimo sýkor i brhlíci a strakapoudi. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají zase nejraději jablka a jeřabiny.

„Do krmítek naopak v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Ptáci je sice pozřou, ale mohou uhynout,“ upozornil Šafránek. Kromě výše zmíněných druhů ptáků se ojediněle na krmítku objevují také červenka obecná, střízlík nebo šoupálek.

„Pokud si nebudete jisti, jaký druh je hostem na vašem krmítku, tak jej vyfoťte a pošlete k určení do Moravského ornitologického spolku – pobočky ČSO v Přerově na e-mail mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi poradí,“ uzavřel Šafránek.