Přerovský magistrát nyní eviduje na 381 interaktivních videoloterijních terminálů, 101 výherních hracích přístrojů, 39 jiných herních zařízení a 27 ostatních technických zařízení. V prostředí heren a v jejich blízkosti se, jak vyplývá z policejních zpráv, daří trestné činnosti. Ani to ale zřejmě na jejich regulaci nestačí.

Nová vyhláška, již nyní předložili zastupitelé ze strany Společně pro Přerov, přišla se zásadní novinkou. Chce kvůli zajištění veřejného pořádku koncentrovat veškeré činnosti, spojené s hazardními hrami, na jediné místo – a tím je přerovské výstaviště. Opozice prý našla inspiraci v jiných městech – například ve Františkových Lázních nebo Chrastavě na Liberecku, kde ji svým nálezem podpořil dokonce Ústavní soud.

Právě snaha soustředit hazard na výstaviště se ale setkala s výhradami ze strany města.

„Není jasné, zda předkladatel projednal úmysl vytěsnit automaty na výstaviště s vlastníky dotčených nemovitostí. I podle nálezu Ústavního soudu je nutné mít racionální a nediskriminační důvod pro stanovení jediného konkrétního místa k provozování loterií a sázkových her v obecně závazné vyhlášce,“ řekla právníčka magistrátu Jana Hrubá.

Proč zrovna výstaviště?

Ostré námitky měli na jednání i někteří radní a zastupitelé.

„Proč zrovna výstaviště? Mně to zavání podporou. Když jsme mluvili s jeho majitelem, tak o podobném záměru nemluvil. Obdrželi jsme navíc petici od lidí, kteří bydlí v blízkosti výstaviště. Vadí jim hluk z hudebních produkcí a nevím, jak by reagovali, kdyby zde měly být sedm dní v týdnu herny, stažené z celého Přerova,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha(ODS).

Z rozmachu hazardu ale opozice viní vedení města.

„Umožnili jste, že jsou herny v blízkosti škol. Vaše argumenty jsou účelové. My jsme jen vzali fungující vyhlášku města Chrastava a přizpůsobili ji Přerovu. Osobně si myslím, že je lepší mít hazard kumulovaný v jednom místě, které je kontrolovatelné,“ soudí zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Za stávající platnou vyhláškou si stojí i náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). „Před dvěma lety jsme přijali vyhlášku, která je hodnocena jako jedna z nejlepších. Díky ní ubylo ve městě 150 hracích automatů a některé herny úplně zanikly. Vyhláška, kterou předložilo SpP, je prostě špatně zpracovaná, chaotická a nekoresponduje s legislativou,“ shrnul.

Prasata v žitě

Návrh opozice nakonec shodil i zastupitel z opoziční KŠCM Petr Laga.

„Jsem přesvědčený, že je třeba stáhnout herny do jednoho místa. Já navrhuji třeba do Výmyslova. Kdyby se tam spravila cesta, tak tam může být Monte Carlo, v blízkosti je i letiště, tak je to ideální. Pak se Henčlov odtrhne od Přerova a budeme si tam žít jak prasata v žitě,“ poznamenal ironicky.

Pro vyhlášku nakonec zvedlo ruku pouze 11 přítomných, 13 zastupitelů se zdrželo hlasování, 6 jich bylo proti a 3 nehlasovali. Fakt, že návrh neprošel, opozice kritizuje. Podle ní je hlavním důvodem ekonomická provázanost heren s některými představiteli měs­ta.

„Například člen rady Jaroslav Čermák a někteří vlivní lobbyisté za ODS jsou majitelé budov a hracích přístrojů, takže jejich zájem je jasný – udržet stávající stav, který byl konzervován před dvěma lety, protože z toho mají výnos a byznys,“ reagoval na nepřijetí vyhlášky Vladimír Puchalský.

Radní Jaroslav Čermák (ODS) však argumentuje:

„Dotyčnou vyhláškou, která stanovila stop stav a která je vyhodnocena v rámci Olomouckého kraje jako jedna z nejtvrdších, se podařilo zastavit jednoznačně jakýkoliv růst dalších heren. Naopak zhruba dvacet heren ubylo a statistiky jasně ukázaly, že ubylo také nejméně 150 výherních automatů, což považuji za opravdu za úspěch," tvrdí Čermák.

Tomu připadá nesmyslné rušit něco, co funguje. „Co se týká vědomých lží pana Puchalského ohledně toho, že vlastním nějaké herny, mohu říci, že žádné nevlastním a neprovozuji a nikdy jsem je nevlastnil a ani neprovozoval. Pronajímám pouze nemovitosti, které slouží jako například Sport-bar a jestli si majitel této provozovny vyjedná s městem, že tam může mít nějaké automaty, tak to jde zcela mimo mě. Jedná se z mé strany pouze o nájemní vztah,“ reagoval Čermák.

Naštvaný je i zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Primátor zinscenoval stejné divadlo jako před dvěmi lety, s jediným cílem: destruovat naši snahu o zásadní regulaci hazardu v Přerově. Poděkujme koaličním zastupitelům, že Přerov nadále zůstává hanáckým Las Vegas,“ uzavřel.