S lovem bobra už mají hraničtí strážníci bohaté zkušenosti z loňska. Když se tehdy v Hranicích objevil a strážníci byli požádáni o pomoc při jeho odchytu, snažili se jej ulovit do sítě, aby ho mohli předat ochráncům přírody.

„Bobr je zákonem chráněný a není obvyklé, že by volně pobíhal po městě,“ konstatoval šéf městské policie Miroslav Mann. „Vloni se nám ho s velkým úsilím podařilo chytit, ale on pak síť přehryzal a utekl,“ vzpomněl rok starý zážitek Mann.

Tentokrát už se tedy strážníci vydali na bobří lov jen s holýma rukama. Celá akce začala v pondělí před půl pátou ráno, kdy služebna městské policie přijala telefonické oznámení tohoto znění: „Nedělám si srandu. Jsem střízlivý, ale po Hranicích běhá bobr.“

Hlídka ihned vyrazila k udané Komenského ulici. Zvíře běhalo sem a tam přes hlavní silnici pod křižovatkou U černého orla. Strážníci jej hnali několik desítek metrů podél potoka Ludiny až k restauraci Centrum. Až tam jsou totiž schůdky, po kterých mohl bobr evropský pohodlně seběhnout do vody.

„Bobr byl však paličák a liboval si v porušování dopravních předpisů. Procházel se po ulici, sem tam zastavil, panáčkoval, plácal ocasem o asfalt a předváděl se kolemjdoucím,“ popsal Mann, kterého historka jeho podřízených velmi pobavila.

Jeden ze strážníků prý nakonec popadl přenosnou dopravní značku „omezená rychlost“ a s její pomocí převedl bobra na pravý břeh Ludiny, kde nakonec po schůdkách skutečně seskákal až do vody. „Skočil tam a nejspíš plaval až do Bečvy,“ uzavřel Mann.

Podle informací Petra Orla ze Záchranné stanice v Bartošovicích se bobr evropský nezatoulal do Hranic z daleka. „Víme o tom, že na Bečvě žijí bobři,“ uvedl Orel. Lokalitu, v níž se vyskytují, však prozradit nechtěl. „Není to daleko od Hranic,“ řekl pouze. „Stačí se jen podívat, kde jsou kolem řeky ohlodané stromy,“ poradil těm, co by po něm chtěli pátrat.

Jak ale ochránce zvířat zdůraznil, bobr je velmi vzácný živočišný druh a nikdo by se neměl snažit jej chytit, pokud zvířeti nehrozí bezprostřední nebezpečí. Hraničtí strážníci jsou většinou přivoláváni ke zvířatům, která jsou pro své okolí nebezpečná nebo zraněná. V prvním případě se většinou jedná o toulavé psy, kteří jsou následně odváženi do útulků, ve druhém případě jde nejčastěji o ptáky.

„Už jsme odchytávali poraněnou labuť, poštolku, káně i sovu,“ prozradil Mann. Všechna tato jmenovaná zvířata skončila podle něj v Záchranné stanici v Bartošovicích.