Smutný pohled na uhynulé cejny, parmy, ostroretky, ale i velké množství drobných plotic, se rybářům naskytl v pondělí 5. srpna, a to na zhruba padesátimetrovém úseku řeky Bečvy v lokalitě Vrbovec.

„Byli jsme Českým rybářským svazem ihned povoláni na místo. Úhyn naštěstí nebyl nijak masivní a nezjistili jsme žádnou látku, která by prokázala, že by byla voda zakalená," vylíčila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Výsledky expertizy podle ní potvrdily, že úhyn mají na svědomí velká vedra a nedostatek kyslíku ve vodě.

„Laboratorní rozbory neukazují na žádnou odlišnost od normálu, hodnoty dusičnanů, dusitanů, ale i dalších látek byly v normě," vysvětlila.

Rybáři už předtím upozorňovali na to, že nedostatek kyslíku může mít pro ryby fatální následky.

„V době veder, která byla, jsme naměřili pouhý jeden miligram kyslíku na litr vody, přičemž na přežití je potřeba alespoň čtyři až pět," řekl předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Přerově Alexandr Majer.

Vražedná kejda

Podle něj se ale během letošního léta jedná spíše o ojedinělý případ, narozdíl od loňského roku. Tehdy došlo v rychlém sledu po sobě hned k několika vážným událostem, jimiž se musela zabývat i policie. Nejprve zabíjela v červenci kejda, která zamořila řeku Blatu. Páchnoucí močůvka unikla z nádrže Zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku a jen na Tovačovsku vylovili rybáři z vody čtyři metráky uhynulých ryb.

K masivnímu úhynu vyjížděli rybáři také loni v říjnu do Vlkoše u Přerova. Majitel soukromého rybníku vylovil čtyři metráky uhynulých ryb, které se staly obětí metanolové aféry. Do vody se totiž dostal etanol z chvalčovské likérky. Vlna úhynu šla tehdy po celé říčce Moštěnce.