„S prosekáváním ledu jsme začali už před vánočními svátky, kdy byly rybníky pokryty několik dnů celistvou vrstvou ledu a bylo možné na zamrzlou plochu vstoupit. Nyní tyto otvory musíme pravidelně kontrolovat a udržovat,“ řekl hospodář Českého rybářského svazu se sídlem v Přerově Josef Svížela.

Jak dále vysvětlil, pod dlouhodobou ledovou vrstvou veškerá vegetace v rybnících odumírá a vytváří se tak dusíkaté plyny. „Hlavním účelem otvorů je, aby z nich tyto plyny odcházely a nedusily ryby,“ doplnil zkušený rybář.

Otvory na zamrzlé hladině přerovští rybáři vytvořili na veškerých sportovních i chovných rybnících. „Díry mají většinou obdélníkový tvar a jejich počet se odvíjí podle rozlohy rybníku,“ doplnil Svížela.

Rybáři silný led řežou dál od břehu speciální motorovou pilou, která zvládne až 30 centimetrů tlustý krunýř. Na přerovském rybníku jsou tyto otvory opatřeny cedulemi, které upozorňují na otevřenou hladinu. Je to místo, které je totiž v tomto období hojně vyhledáváno bruslaři.

„Bruslení je zde však na vlastní nebezpečí, ale domnívámse, že za ty roky už mají bruslaři zažité, že se zde tyto otvory vyskytují,“ doplnil Svížela.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika