Tvář Škodovy ulice v Přerově, kde bylo v minulosti romské ghetto, se už dlouhé měsíce nemění. Ruiny zdemolovaných domů dosud nikdo neodstranil a místo není ani oplocené. Radní teď čekají jako na smilování na verdikt soudu, který má rozhodnout, zda město získá pozemky zpět do svého majetku. Jedině tak bude moci totiž situaci ovlivnit.Neutěšený stav Škodovy ulice u přerovského nádraží

Město prodalo domy ve Škodově ulici v roce 2007 společnosti Opera Bohemia, která chtěla zchátralé budovy zbourat a postavit na jejich místě multifunkční objekty s obchůdky a byty.

Nový majitel objektů se v kupní smlouvě zavázal, že začne nejpozději do pěti let s výstavbou nové čtvrti. Firma ale podmínky smlouvy nesplnila a celý záměr zkrachoval. Od té doby věc řeší právníci.

Oplocení? Dlouho nevydrží

Chátrající areál už delší dobu ohrožuje bezpečnost chodců.

„Poslední stav je takový, že jsme vydali rozhodnutí, ať se ze Škodovy ulice odklidí suť. Insolvenční správce se proti tomu ale odvolal a věcí se teď zabývá Krajský úřad v Olomouci," popsal bezmocnost radnice Jiří Just ze Stavebního úřadu přerovského magistrátu.Neutěšený stav Škodovy ulice u přerovského nádraží

Jednou z možností, jak zajistit větší bezpečnost chodců, byl i návrh na zbudování oplocení. To by prý alespoň částečně zabránilo postupnému rozebírání objektů.

„Oplocení jsme nařizovali už několikrát, v této problémové oblasti ale nikdy dlouho nevydrží. Buď ho někdo spálí, nebo skončí ve sběru," konstatoval Jiří Just.

Jádro sporu

Insolvenční správce navrhl městu už dříve dohodu o narovnání, a to za cenu 5,5 milionu korun. Radnice na ni ale nepřistoupila s tím, že bude dál pokračovat ve sporu s neseriózní firmou. Má to svou logiku. Jen náklady na demolici objektů a úklid sutin by se totiž pohybovaly v řádech milionů korun.

„V průběhu měsíce října se má u Krajského soudu v Ostravě konat líčení za přítomnosti obou stran sporu. Zažalovali jsme firmu, protože nesplnila podmínky kupní smlouvy a nezačala se stavbou nových objektů tak, jak nám slibovala," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který doufá, že se majetek vrátí zpět městu.