„Na místo ihned po zjištění vyjel úředník z odboru majetku. Vzhledem k výši škody pravděpodobně podáme trestní oznámení,“ uvedl náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (ODS). Police zatím podnět neobdržela.

Socha s názvem Rudoarmějec je dílem známého přerovského sochaře Josefa Bajáka a na prostranství před školou je od roku 1955.

U sochy Rudoarmějce v Želatovské ulici v Přerově se sešli 1. května 2022 aktivisté, aby připomněli výročí konce války
Emoce kvůli výročí v Přerově: jízda aktivistů i snaha o odstranění Rudoarmějce

V souvislosti s válkou na Ukrajině letos v červnu zastupitelé diskutovali o tom, zda ji z prostranství před školou odstranit, podnět opoziční zastupitelky Heleny Netopilové (SpP), která navrhovala rudoarmějce v nadživotní velikosti přesunout jinam, ale nezískal potřebnou podporu.

Zastupitelé sochu bránili s tím, že patří na své místo, protože je výpovědí doby. Odstranění skulptury požadovala také místní pobočka Konfederace politických vězňů. Většina Přerovanů se ale v anketě vyjádřila pro zachování sochy před Základní školou Želatovská.

Opoziční zastupitelka Helena Netopilová
Rudoarmějec Přerovu nevadí, o jeho odstranění se neuvažuje

Sochy rudoarmějců se staly terčem vandalů i v jiných městech- nedávno třeba došlo k poničení v Litoměřicích, kde někdo upravil čelo podstavce do podoby pračky a na těle sochy vytvořil pás červené barvy.

Město nechá nátěr odstranit a osadí sochu cedulí, která uvede historické souvislosti.

Policie pátrá po totožnosti muže, který posprejoval žlutou barvou památník Rudé armády v Olomouci
Poznáte sprejera z památníku Rudé armády v Olomouci? Hledá se muž z VIDEA

Podobný případ se stal koncem února i v Mohelnici. Několik dnů po zahájení ruské agrese na Ukrajině někdo ve městě polil pomník rudoarmějce a na podstavec sochy vylil červenou barvu.

Město Mohelnice, které je vlastníkem sochy, ji následně nechalo vyčistit. Práce vyšly zhruba na deset tisíc korun. Sochu rudoarmějce v Mohelnici vytvořil v roce 1955 sochař Antonín Berka.

Vojenští historici nicméně na přelomu tisíciletí potvrdili, že Mohelnici v květnu 1945 osvobodily československé jednotky.