Otevřou obchody, opravny obuvi, hodinářství, zlatnictví či cestovní kanceláře.

V Olomouckém kraji se od 10. května do tříd vrátí i druhý stupeň základních škol a všechny děti mateřinek, i když počty potvrzených případů koronaviru v regionu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel výrazně přesahovaly klíčovou 100.

Situace se však postupně zlepšuje.

Balíčky pro návrat do normálního života.Balíčky pro návrat do normálního života.Zdroj: MZČR

„Od prosince máme zavřeno. Stojíme a čekáme, až vláda řekne, že to můžeme spustit. Lidé nám denně volají a ptají se. Tak tady konečně máme konkrétní termín. V pondělí bude jistě nápor, ale těšíme se na to, že budeme fungovat zase normálně. Snad už napořád,“ reagoval Pavel Jorda, provozovatel brašnářství a opravny obuvi v Olomouci.

Na zelenou čekali i autobazary.

„On-line prodej sice fungoval, ale omezeně. Lidé nejsou zvyklí na tento způsob prodeje, chtějí přijít, sednout si do vozidla a vyzkoušet si ho. Čekáme na rozvolnění a konečně jsme slyšeli termín. Snad se už nic nezmění a můžeme se těšit na pondělí,“ uvedl vedoucí prodeje vozů premium olomoucké společnosti Čechák.

Do stovky stále daleko

V Olomouckém kraji je aktuálně 157 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Do stovky daleko. V pátek bylo 178, takže situace se postupně zlepšuje.

Pod stovkou je nyní z pěti okresů jen Jesenicko, kde sledovaná incidence činí 95. Následují Přerovsko, Prostějovsko a Šumpersko se 124, 141 a 164 případy.

Nejvíce potvrzených případů Covidu-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za uplynutých 7 dní je na Olomoucku – 189.

Vláda v pondělí schválila, že za týden budou kromě maloobchodu uvolněny i další služby, konkrétně opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek a vleků, střelnice, solária, také hodinářství, zlatnictví, truhlářství či cestovní kanceláře.

V Olomouckém kraji se otevřou školky pro všechny děti a do tříd se vrátí druhý stupeň základních škol a nižší stupně víceletých gymnázií - v rotační formě.

Kvůli horší epidemické situaci vláda až ve čtvrtek zváží postup ve Zlínském, Jihočeském kraji a na Vysočině.