Kromě zvýšeného množství odpadků v ulicích a parcích se jedná hlavně o neuklizené psí výkaly. Těch loni vysbíraly Technické služby města Přerov skoro pět tun. Nezodpovědní majitelé psů si neuvědomují, že takový úklid vyjde za rok na více než milion korun.

„Loni jsme ve městě vysbírali celkem 4822 kilogramů exkrementů, což přišlo zhruba na 1,2 milionů korun. Letos jsme úklidy zahájili hned, jak roztál sníh, ale poté nám ještě překvapivě nasněžilo," uvedl ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

V Přerově je momentálně evidováno 3820 psů u 3576 majitelů. Ne všichni jsou však ohleduplní a psí lejna po svých zvířecích miláčcích uklízí. Problém to pak může způsobit především na místech, kde si děti chodí v teplejších jarních dnech hrát.

„Samozřejmě mi to vadí. Ne jen z estetického hlediska, ale zejména kvůli dětem, které, jak víme, do ručiček berou vše, co vidí. Taky máme pejska a vždy po něm uklízím, tak proč to nedělají ostatní?," ptá se majitelka bulteriéra Jana V. z Přerova.

Sběrače výkalů mají GPS

Po městě jsou rozmístěny koše, které u sebe mají držáky na sáčky pro psí exkrementy, do nichž je technické služby loni doplňovaly.

Náklady na jeden se pohybují okolo 3 halířů, město na jejich pořízení však muselo přispívat značnou sumu, proto jejich nákup pozastavilo. Jejich další pořízení se bude projednávat na jaře.

„Se sáčky na exkrementy je problém. Můžeme jich dát k dispozici, kolik chceme, ale vzápětí jsou všechny pryč – někdo je vezme, nebo strhne. Po zimě je problém především s neuklizenými exkrementy a špačky od cigaret. Lidé jsou nepořádní, a když je sníh, tak ještě více," dodal Radek Koněvalík.

Podle něj je nejlepší období na úklid města doba po prvním sekání trávy, když je suchá.

Sběr psích exkrementů provádí zaměstnanci technických služeb pomocí vysavačů na elektrickém mopedu, čtyřkolce nebo pomocí dvou ručních přístrojů.

Značnou část odpadků nacházejí po zimním období v parku Michalov.

„Naše vozidla mají GPS, takže evidujeme, kudy jezdí. Zaměstnanci mají také povinnost každý den zvážit, kolik toho dovezou. Letos s úklidem města pomůže celkem sedmnáct pracovníků veřejně prospěšných prací," uzavřel.