„Mezi prvními vystoupil na podiu dechový soubor Základní umělecké školy v Kojetíně pod vedením Libora Žabenského a poté pěvecký spolek Cantas s koledami,“ přiblížila akci ředitelka Městského kulturního střediska Hana Svačinová.

Jako zamrzlíci vypadali členové souborů Smotaná hadice Křenovice a kojetínská Hanácká scéna, kteří se dohromady představili se stejnojmennou pohádkou. Jejich Zamrzlík sklidil, zejména mezi dětmi, velký úspěch.

„Představení v režii Haničky Hásové a Kuby Šírka, jsme zkoušeli asi týden a tyhle úžasné kostýmy šili tak nějak svépomocí,“ dodala Svačinová s úsměvem.

Po divadle už následovalo samotné rozsvěcení stromu a několikaminutový ohňostroj. Ten celou akci nakonec uzavřel.

Součástí pátečního programu byla také vernisáž výstavy Betlémů. Ke shlédnutí jich bylo přes šedesát a jeden dokonce až z dalekého Jeruzaléma.

„Máme tady Betlémy odevšad. Pár je zapůjčených od občanů města, další jsou z vlastní iniciativy od známých, některé zase pečené z perníku a marcipánu. Dva jsme si zapůjčili z místních kostelů, jeden z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kojetíně a ten druhý, krásně krojovaný, z chrámu Svatého Bartoloměje v Polkovicích,“ představila obsáhlou sbírku jedna z tvůrců výstavy Marie Kalovská.

Ta navíc sama Betlémy vyrábí.

„Pocházím z betlemářského kraje, z České Třebové, kde bylo toto umění velmi rozšířené. Už od mala jsme doma každoročně na Vánoce stavěli Betlém. Vedle nás bydlela rodina, která měla Betlém dokonce pět metrů dlouhý. Problém byl v tom, že v době mého mládí byla tato tradice komunisty zakázána. Náboženství bylo v té době prostě tabu,“ dodala.

Mezi šedesátkou Betlémů ze dřeva, papíru, pečených i těch z umělé hmoty, je i jeden z materiálu, který se v našich krajinách příliš nevyskytuje.

„Máme tady jeden, který jsme dovezli až z Jeruzaléma. Je ve tvaru hvězdy, která je ze dřeva a střed je z mušle. Byla drahá, ovšem usmlouval jsem ji až na pětaosmdesát dolarů, ale to jen díky tomu, že obchodník zjistil odkud pocházím,“ řekl Josef Psík, další z těch, koho napadlo výstavu uspořádat.

Expozice bude pro návštěvníky otevřena každý den, včetně víkendů, a to až do 18. prosince.