Rozpočet města Přerova na příští rok byl navržen jako přebytkový s tím, že příjmy činí 751 milionů 343 tisíc 600 korun a výdaje 720 milionů 317 tisíc 600 korun.

„Neznamená to ale, že jsou v něm volné zdroje. O přebytkovém rozpočtu hovoříme i v případě, že jsou některé příjmy daného roku určeny ke splácení jistiny úvěrů z předchozích let," vysvětlil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Město na základě požadavků jednotlivých odborů magistrátu posílilo výdaje, a to zhruba o 47 milionů korun. Do oprav a údržby majetku, například chodníků a komunikací, půjde částka 20,8 milionů.

Opravy a havarijní stavy bytových domů pak přijdou na 5,3 milionů korun. Přerov chce také posílit řady strážníků o dva nové zaměstnance. Na investice půjde v příštím roce 66 milionů korun.

Zastupitelé si ale na jednání nebrali servítky. Například Tomáš Tužín kritizoval stav komunikací v Přerově.

„Město už se rozpadá a s tímto přístupem k městskému majetku se rozpadne úplně. Žádná vize, žádná koncepce, pojem silničního hospodářství se téměř nevyskytuje. Tady to probíhá takovým balkánským způsobem – že se sejdeme, polátáme a zase to chvilku vydrží," řekl.

Hermély: Město opravy řeší

Podle zastupitele Petra Hermélyho (NEZ) ale město opravy řeší. „I já bych si dokázal představit jiné částky do komunikací, ale respektuji tyto rozpočtové možnosti. Nyní se dokončuje přehled komunikací a budou se určovat priority oprav," konstatoval.

Na podhodnocený grantový program upozornil zastupitel Petr Kouba (ODS). Přidali se k němu ale i další politici – například Ludmila Tomaníková z KSČM podala návrh, aby dva miliony vyčleněné na těžbu dřeva v lese, zasaženém kůrovcovou kalamitou, šly právě do grantového programu. Nezískala pro něj ale podporu přítomných.

„Zúčastnil jsem se veřejného projednávání rozpočtu a přišel s konkrétním návrhem, aby se navýšil objem veřejných prostředků do grantových programů o dvacet procent. Dvacet procent je 3,6 milionů korun, a to z rozpočtu tři čtvrtě miliardy není problém," připojil se i jeden z občanů Jakub Navařík.

Toho zajímalo, zda se někdo z radních jeho podnětem zabýval. Na opakovaný dotaz mu odpověděl až radní Radek Pospíšilík (Za prosperitu). „Jako člen rady jsem nebyl informován o žádném podnětu z jednání," vysvětlil.

Podle zastupitele Radovana Rašťáka (ČSSD) ukrojí nezanedbatelnou částku z rozpočtu oprava zchátralých mostů v Dluhonské ulici.

„Nejpodstatnější částka, která nám všechny investice shazuje ze stolu, je, že se soustředíme na obnovu a opravu mostů u chemičky – to je těch 66 milionů, které máme v rezervě. Ideální by bylo, kdyby si tyto mosty postavilo SŽDC," navrhoval.

Ani vášnivá debata o rozpočtu ale výsledek nezměnila – a prošel v takové podobě, v jaké byl předložen. Pro zvedla ruku nadpoloviční většina, tedy 25 přítomných.