Zvedlo pro něj ruku pětadvacet z jednatřiceti přítomných zastupitelů. Město v něm počítá s jednou miliardou 55 miliony 909 tisíci korun.

„Návrh jsme připravovali podle rozpočtu na rok 2009 a podle předpokladů pro rok 2010,“ uvedl primátor Jiří Lajtoch. Na rozdíl od předešlých let ale odborníci očekávají, že kvůli ekonomické krizi se městská pokladna nebude tolik plnit příjmy z daní právnických osob.

„Vyčlenili jsme rezervu pětačtyřicet milionů korun. Očekáváme, že až dvacet milionů z ní budeme muset použít na daňové propady,“ vysvětlil Lajtoch.

„Díky tomu, že jsme při plánování rozpočtu nepočítali s odhadem ministerstva vnitra, který je velmi optimistický, neměl by být pro nás daňový propad nijak tragický.“

Pět milionů korun si město nechává jako rezervu pro případné havárie a nečekané události, další část rezervy může ukrojit i pojištění majetku, které se teprve sjednává. V investičním plánu na příští rok zůstává zatím jen několik akcí. V plánu je nové zastřešení podchodu na třídě 17. listopadu.

„Chceme také modernizovat zařízení plaveckého bazénu, v tomto případě ale závisí vše na tom, zda získáme dotaci z regionálního operačního programu. A poslední plánovanou akcí je oprava zídky na městském hřbitově, kterou jsme odložili z roku 2009,“ popsal primátor.

„Oceňujeme snahu tvůrců rozpočtu o minimalizaci výdajů. Ty se pohybují na osmdesáti procentech výdajů z roku 2009,“ uvedla Naděžda Jačková (ODS) z finančního výboru. Naopak některým zastupitelům se rozpočet zdál příliš optimistický.

„Hledal jsem v důvodové zprávě, oč se tento optimismus opírá. Našel jsem ale samá když, kdyby a možná,“ řekl Petr Karola (KSČM). „Podstatnou vadou rozpočtu je to, že se jen tváří jako přebytkový. Máme tu stále hodně investic, já jsem ale čekal trochu konzervativnější přístup.“

Příliš peněz na různé investice se nelíbí ani Františku Porčovi, který založil sdružení Přerovské byty a zastupuje nájemníky v městských bytech.

„Peníze z prodeje a pronájmu by neměly jít na investiční a jiné zbytné akce, ale vracet se do bytové oblasti. Navrhujeme, aby osmdesát procent příjmů z nájmů šlo zpátky do oprav domů.

Teprve zbytek ať si město nechá jako zisk majitele,“ vysvětlil Porč. Součástí rozpočtu jsou i dotace a granty do sportu, kultury a na charitu. Více peněz na podporu kultury by uvítal například Břetislav Passinger (KSČM) z komise pro kulturu.

„Navrhujeme slevu pro přerovská kulturní tělesa, která vystupují v Městském domě,“ zmínil Passinger. Marta Jandová (SPP) zase požadovala, aby město „ukrojilo“ část peněz určených pro společnost Imit, která pořádá kulturní akce v Městském domě, a přesunulo je do grantů.

Pro její návrh zvedlo sice ruku jedenáct zastupitelů, na schválení to ale nestačilo. Také částka určená na podporu sportu se dočkala kritiky.

„Já si dokážu představit, že zcela stopneme peníze na dospělý sport a dáme je jen tam, kde uchráníme mládež od drog a alkoholu,“ vyjádřil svůj názor Karola. Nejvíce peněz – pět milionů korun – dostane hokejový klub Zubr Přerov, statisícových částek se dočkají i volejbalisté, tenisté či fotbalisti.

Zda je rozpočet v době ekonomické krize dostatečně střídmý, ukáže až budoucnost. „Finančnímu výboru se příjmová část zdá sice poněkud optimistická, ale i ministr Janota přiznal, že vývoj ekonomiky je v tuhle chvíli těžké odhadnout,“ uvedla Jačková.