Rozpočet města Přerova na příští rok byl navržen jako přebytkový s příjmy ve výši 695 milionů 405 tisíc a výdaji 664 milionů 678 tisíc korun.

„Některé příjmy jsou určeny ke splácení jistiny úvěrů z předchozích let," vysvětloval přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Dejte více místním částem, žádali zastupitelé

Z návrhu rozpočtu je patrné, že si město nebude moci v příštím roce příliš vyskakovat. Z omezených zdrojů totiž nebude možné financovat ani opravy či údržbu majetku města. Opozice kritizovala především fakt, že se nepodařilo vybojovat více peněz pro místní části.

Osadní výbory totiž usilují o navýšení finančního limitu ze stávající částky na 1 tisíc korun na obyvatele.

„Ta částka 350 korun na hlavu je tak malá, že v místních částech není možné za tyto peníze opravit ani chodník," pozastavoval se třeba zastupitel Petr Laga (KSČM).

Přehlížení místních částí kritizoval i předseda osadního výboru v Čekyni Bohumír Střelec.

„Město nepočítá se systémovým navýšením financí pro tyto části, na druhé straně jsou tu ale čtyři miliony na nákup počítačů nebo jeden milion korun na jednotný vizuální styl města," namítl s tím, že zatímco v Přerově se počet obyvatel neustále snižuje, v místních částech naopak roste.

Zastupitelka Anna Pospíšilová (SpP) proto navrhovala přesunout částku 2 miliony korun, která je vyčleněna na projekt Regionálního letiště Přerov právě do místních částí. Její návrh ale nenašel podporu u většiny přítomných.

Kritika opozice

S ostrou kritikou rozpočtu na příští rok přišel také lídr opoziční strany SpP Vladimír Puchalský.

„Firmě se nedaří, je zadlužená a deset let nebude schopna se standardně rozvíjet. Jsou města jako třeba Lipník nebo Prostějov, která jsou nezadlužená, a my přitom dáme do rezervy peníze na počítače. Musíme rozhodovat úsporně, provozní rozpočet nemůže bobtnat," řekl s tím, že návrh rozpočtu nepodpoří. Vadí mu prý hlavně to, že majetek města chátrá a dluh narůstá.

Opozici nepotěšila ani pětimilionová dotace pro hokejový klub HC Zubr Přerov. Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), který je jeho prezidentem, ale výši této částky obhajoval.

„Devadesát procent příspěvku jde na provoz ledové plochy. Mladí hokejisté navíc dosáhli velmi dobrých výsledků," konstatoval.

Revize spolků?

Zastupitelka Elena Grambličková (ODS) by zase uvítala, kdyby město zjistilo přínos jeho účasti v různých agenturách a spolcích, jimž jsou poskytovány desetitisícové částky. „Měla by se provést revize těchto spolků," navrhla.

I přes bouřlivou debatu ale nakonec rozpočet prošel a podpořila ho nadpoloviční většina přítomných. Ruku pro něj zvedlo pětadvacet zastupitelů.