Součástí jsou i přímé dotace a granty, jimiž město podporuje sport, kulturu a charitu. Nejvíce peněz míří i letos do sportovních klubů.

„Rozpočet na příští rok je přebytkový a o něco vyšší než loni. Je to proto, že jsou v něm zahrnuty vyšší příjmy z prodeje městských bytů a vyšší dotace na sociální dávky. Nižší jsou ale daňové příjmy,“ shrnula vedoucí finančního odboru přerovského magistrátu Oldřiška Sedláčková. Podle ní se do rozpočtu promítla i splátka úvěrů z minulých let.

Přerovští radní si s ohledem na krizi vybrali pouze čtyři investiční priority.

„Patří k nim rozsáhlá rekonstrukce plaveckého areálu ve výši 26,5 milionů korun, oprava podchodu na třídě 17. listopadu za 5 milionů, na odložené splátky za opravy komunikací půjde 19 milionů a počítá se i s úpravou ohradní zdi městského hřbitova v hodnotě 8 milionů,“ upřesnila Sedláčková.

Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) se o dalších investicích rozhodne až počátkem příštího roku, a to někdy v únoru či v březnu. Nad největší plánovanou investicí, stavbou Tyršova mostu, která se přesouvá do příštího roku, se ale zatím stále vznášejí otazníky.

Proti výsledkům výběrového řízení na dodavatele stavby se totiž odvolaly dvě neúspěšné firmy a město nyní čeká na verdikt antimonopolního úřadu. „S demontáží zrezivělé lávky bychom chtěli začít už v únoru příštího roku,“ nastínil Kulíšek.

Rozpočet města Přerova na příští rok zahrnuje také přímé dotace a granty. Štědrý příspěvek dostanou podobně jako loni sportovní kluby, a to od těch významných až po ty malé v příměstských částech.

Například úspěšní hokejisté z HC Zubr Přerov obdrží dotaci 5 milionů korun. Tolik peněz nedostane ani nejvýznamnější kulturní svátek Přerovanů – Československý jazzový festival, na který přispělo město částkou 900 tisíc korun.

Přerovský volejbalový klub obdrží 1,3 milionu korun, tenisový klub Precolor Přerov 600 tisíc a stranou nezůstanou ani fotbalisté.

O tom, že podpora kopané je v Přerově velká, svědčí i fakt, že například fotbalový klub v Kozlovicích dostane příspěvek 160 tisíc, FK Viktoria Přerov 150 tisíc a 1. FC Přerov dokonce 710 tisíc.

Na charitu půjde naproti tomu o něco méně peněz, a to na 520 tisíc. Český červený kříž získá 790 tisíc a Armáda spásy jen 190. Pokud rozpočet projde, obdrží dotaci přes 3 miliony korun také společnost Imit – a to na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním kulturních akcí v Městském domě.