S verzí, že viníkem je Energoaqua se však neztotožňují rybáři, místní obyvatelé ani diskutující na sociálních sítích.

„V době havárie byli na úseku, kudy měly téct kyanidy, jiní rybáři, kteří chytali ryby a ničeho si nevšimli. A pak náhle začaly hynout ryby v celém toku najednou,“ napsal například Jakub Hruška.

Nikdo necítil chlor

Svůj postřeh Jakub Hruška dále rozvinul.

„Nikdo také necítil na úseku čtyř kilometrů zápach chloru, který pak jasně cítili zasahující rybáři. A chlornan musel do řeky natéci s kyanidy, protože ten, kdo havárii způsobil, si toho byl vědomý a pokoušel se ji sanovat právě chlornanem,“ doplnil pro Deník Jakub Hruška, který je vědeckým pracovníkem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Na stejné vlně se nesou názory Stanislava Pernického z rybářské organizace z Hustopeč nad Bečvou. Revíru, jenž se nachází nedaleko místa katastrofy.

„Neuvěřím tomu, že by nebezpečné látky unikly z areálu rožnovské Tesly, odtud se do Bečvy dostaly výustí v Juřince a ryby hynuly až tři a půl kilometru níže,“ kroutil hlavou předseda MO Českého rybářského spolku Hustopeče nad Bečvou.

Voda se musela promísit

V daném úseku jsou dva splavy a pět peřejí. Navíc 20. září, kdy ke katastrofě došlo, teklo jen tři a půl kubíku vody. V úsecích mezi splavy pod Juřinkou a Lhotkou nad Bečvou proudila řeka mezi kameny jen v úzkém korytě.

Podle Stanislava Pernického muselo stoprocentně dojít k promísení. Předseda místní organizace neviděl posudek, vyšetřovatel mu odmítl sdělit jakékoli podrobnosti.

„Jediné, co vím stoprocentně a je pozitivní, je fakt, že z výusti z Tesly nikdo v neděli 20. září neodebíral vzorky. Takže jestli někdo odebral vzorek jednadvacátého nebo v dalších dnech, už to není neprůstřelný důkaz. A pokud nebude verze, že viníkem je Energoaqua, podložená neprůstřelnými důkazy, je nepřijatelná,“ sdělil Pernický.

Úřad tušil, odkud vane vítr

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek ocenil výstup od policie, ale blíže sdělené obvinění nechtěl komentovat s tím, že je brzy.

„Náš vodoprávní úřad v jednom ze vzorků naměřil nadlimitní množství kyanidu ve výpusti vedoucí z Rožnova, takže jsme tušili, odkud vítr vane. Teď je to o tom, kdy se dozvíme podrobnosti. Sám jsem na ně zvědavý,“ řekl Deníku.

Zároveň připustil, že objasňování případu trvalo dlouho.

„Doba vyšetřování mě ale nepřekvapila. Když jsem mluvil s vyšetřovateli, řekli mi, že potřebují dát dohromady kvalitní materiál, který obstojí u soudu. Sesbírání zabere víc času. Takto to i respektuji. Věřím, že policie odvedla dobrou práci,“ prohlásil Stržínek.

Se starostou Rožnova pod Radhoštěm a zároveň hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem se Deníku nepodařilo během pondělního dne spojit telefonicky. Zareagoval pouze stručnou sms zprávou.

„Určitě je dobře, že se to pohnulo a my budeme vědět více,“ napsal.