Během loňských povodní chybělo málo k tomu, aby se voda z nábřeží rozlila do okolních ulic.

„Když se začne vylévat voda z břehů, postihne to jako první právě tuto lokalitu. Během katastrofálních záplav v roce 1997 jsme vůbec poprvé viděli, jak je Přerov výškově situovaný,“ vrátil se do minulosti mluvčí zdejšího magistrátu Bohuslav Přidal.

Ničivá povodeň podle něj tehdy udeřila jako první právě na nábřeží, odkud se voda rozlila do okolních ulic Svépomoc, Dluhonská nebo Na Odpoledni, kde bylo dokonce dva a půl metrů vody.

„Také při loňských povodních se v těchto místech muselo pytlovat a zbývalo dvacet centimetrů k tomu, aby byly zaplaveny komunikace,“ podotkl.

Nová opěrná zeď na nábřeží Edvarda Beneše by měla centrum města před povodněmi ochránit.

„Už jsme vyčlenili peníze na projektovou dokumentaci. Jsme si vědomi, že v případě povodní je provizorní ochranná hráz, která tu byla vloni vytvořena pomocí vaků s pískem, nedostatečná. Proto preferujeme stavbu bytelné zdi, přes niž by se voda nedostala,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Podle něj by měla být stavba zdařilá i po architektonické stránce tak, aby zapadla do okolí. Budou tu lavičky a další prvky, které místo zkrášlí. Zídka se má táhnout podél nábřeží, a to v místech od mostu Míru až po most Legií, mezi nimiž je vzdálenost přibližně tři sta metrů.

„Odhadované náklady jsou zhruba pět milionů korun, ale může to být i více,“ upřesnil Přidal.

Přerovští radní na svém posledním zasedání záměr podpořili.

„Pravdou je, že v této části města hrozí Bečva vylitím dříve, než třeba pod nemocnicí. Je to kritická oblast, a proto se na ni zaměřujeme,“ uvedl v této souvislosti primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD).

Stavba poldru stále v nedohlednu

Plány radnice podporuje i Povodí Moravy.

„Město Přerov se na nás obrátilo s tím, že hodlá postavit nábřežní zídku, a my jsme k tomu dali kladné stanovisko. Počkáme na konečný projekt a hodláme na tom s nimi spolupracovat,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle ní je ohrázování kritických míst v Přerově také součástí studie protipovodňových opatření Pobečví, která by měla mít jasnější obrysy už v polovině listopadu.

Hlavním opatřením, které má ochránit nejen město Přerov, ale i okolní obce před stoletou vodou, je ale suchý poldr. Jeho stavba je však stále v nedohlednu, přestože ministerstvo zemědělství už dříve avizovalo, že ji hodlá podpořit.

Celá akce vázne hlavně na výkupech pozemků a vysokých nákladech. Zbudování poldru totiž přijde na dvě miliardy korun.