„Na akci můžou přijít všichni, kteří touží, aby se jim splnilo tajné přání. Jedná se o zajímavou a ryze českou symbiózu japonských zvyků věšení přání na bambus a věšení básní na kvetoucí stromy,“ přiblížil jeden z organizátorů akce Lubor Maloň z Muzea Komenského v Přerově.

Lidem jen stačí vzít si s sebou psací potřeby a proužek papíru, v duchu vyslovit přání a na proužek napsat několik veršů o kvetoucích stromech, jaru nebo přírodě.

„Pokud na žádné vlastní nepřijdou, můžou se inspirovat u českých básníků. Čím hezčí báseň bude, tím větší je šance, že se bude stromům líbit a přání pak opravdu vyplní,“ dodal Maloň.

Happening u Stromu přání se uskuteční v rámci výstavního projektu Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko, jenž pro návštěvníky a zájemce o japonskou kulturu připravilo Muzeum Komenského v Přerově.

Hlavní akcí je výstava se stejnojmenným názvem, která veřejnost seznámí s počátky českého, mírně romantického literárního pohledu na tuto vzdálenou exotickou zemi. Expozici můžou návštěvníci zhlédnout od 6. května do 18. září.

Pro zájemce jsou připraveny také doprovodné výstavy s názvem Chuť čaje = chuť zenu, která se koná od počátku dubna do konce května, a Origami : papírový svět.

„Origami vytvořili členové kroužku při MŠ a ZŠ Bohuňovice a návštěvníci se mohou těšit nejen na drobné papírové výtvory, ale i na origami neskutečných rozměrů a barev,“ řekl Maloň. Součástí projektu je i řada přednášek na téma japonské kultury, workshopy, happeningy a rovněž divadelní představení klasické japonské frašky kjógen.