VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovory s dvěma novými vedoucími policie v Přerově

Přerov - Od ledna příštího roku dojde k velkým organizačním změnám u policie. Zrušena budou totiž dosavadní okresní ředitelství a zanikne tak i stávající funkce ředitele. Na teritoriu původního policejního okresu budou působit dvě samostatné složky – takzvaná uniformovaná a neuniformovaná police. Každá tato složka bude mít svého vedoucího.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Dva budoucí vedoucí policie Josef Drábek a Libor Šamšula. Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Chci, aby byli policisté vidět v ulicích, říká Josef Drábek

Třiadvacet let na různých postech - a to od řadového policisty až po zástupce šéfa policie v Olomouci, dva roky ve vedení policie ve Vsetíně a v Jeseníku a pět let jako policejní ředitel v Šumperku - takovou služební kariéru má za sebou nový vedoucí územního odboru vnější služby přerovské policie Josef Drábek.

Od kdy začnete ve vedení přerovské policie působit?

Do funkce nastupuji oficiálně od ledna příštího roku, ale jsem tu už teď v předstihu, abych se lépe seznámil s místním prostředím.

Vaše poslední působiště bylo v Šumperku, kde jste byl pět let ředitelem policie. Když srovnáte tyto dva regiony, jsou co do struktury kriminality v něčem odlišné? Co považujete za nejpalčivější problémy Přerova?

Myslím si, že co se týče trestné činnosti, je na tom v rámci kraje asi nejhůře Olomouc. Hned za ní je však Přerov a až potom následuje Šumperk. Za nejpalčivější otázky Přerova považuji jednoznačně dopravní situaci a problémy se sociálně nepřizpůsobivými občany.

Myslím si, že právě tyto dvě oblasti nás jako policisty budou nejvíce zaměstnávat. Pod odbor vnější služby, který budu řídit, spadají všechna obvodní oddělení policie a dopravní inspektorát.

Má Přerovsko v současné době dostatek policistů?

Deficit policistů se už postupně srovnal. Myslím si však, že palčivou otázkou je nedostatek zkušených a vyzrálých policistů. Na Přerovsku je asi čtyřicet procent policistů, kteří slouží méně než tři roky.

S jakou vizí přicházíte do Přerova?

Podle méhomápolicie obecně problémy v komunikaci s veřejností. Chci se tedy zaměřit na službu směrem k občanům a to, jak více přiblížit naši práci lidem. Jde o to, aby bylo v ulicích dostatek policistů a veřejnost je vnímala pozitivněji. Za tímto krátkým shrnutím vizí, které jsem uvedl, je ale strašně moc práce.

Chtěl bych, aby policisté postupovali aktivně k potřebámobčanů a lidé neměli pocit, že obtěžují, když se na nás obrátí se svými problémy. Změnit myšlení řadových policistů je ale vždy problém. Mými partnery budou samospráva i státní správa – tedy státní zastupitelství a soudy.

Policejní ředitelství nyní sídlí v nové moderní budově. Považujete za výhodu, že jsou všechny útvary pod jednou střechou?

V současné době v této budově sídlí vedení územního odboru vnější služby, vedení územního odboru služby kriminální policie a vyšetřovatelé se svými útvary. Do objektu se ale přestěhovala také služba kriminální policie správy Severomoravského kraje. Je zde dopravní inspektorát, oddělení zbraní, střeliv, výbušnin a drog a obvodní oddělení policie v Předmostí.

Podle mě je koncentrace tolika útvarů na jednom místě o něco náročnější na provoz. Určitě je ale velká výhoda ve snazší vzájemné komunikaci.

Petra Poláková-Uvírová

Šance na objasnění dvou vražd stále existuje, říká Libor Šamšula

Libor Šamšula se stane od Nového roku vedoucím neuniformované policie, přesněji řečeno územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování v Přerově.

Jakou funkci jste doposud zastával?

Působil jsem na teritoriálním odboru obecné kriminality Správy Severomoravského kraje v Olomouci. Toto pracoviště zpracovávalo nápad závažných, zejména násilných trestných činů, ke kterým došlo na území Olomouckého kraje. To znamená od Jeseníku až po Prostějov.

Zde jsem vykonával funkci zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.Vminulých letech jsem působil například ve funkci vedoucího oddělení obecné kriminality na Okresním ředitelství v Olomouci, kde jsem pracoval od roku 1994.Upolicie sloužím celkem sedmnáct let, nastoupil jsem v roce 1991.

Můžete o sobě prozradit i třeba některé osobní údaje?

Jsem ženatý,mám dvě děti a bydlím na Olomoucku. Mezi mékoníčky patří aktivní sport, hlavně spjatý s vodou. To znamená kajak a ostatní lodě. V Přerově jsem nemusel navazovat nové kontakty, protože my vodáci se známe, stačilo je jen oživit. I tyhle koníčky tu totiž hodlám provozovat.

Jakou pozici budete zastávat u přerovské policie od Nového roku?

Budu působit jako vedoucí územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování. Do této funkce jsem se dostal prostřednictvím výběrového řízení, které se konalo v Ostravě.

Řídit budu asi osmdesát policistů a občanských zaměstnanců. Jedná se jednak o oddělení obecné kriminality a hospodářské kriminality. Dále pak o skupinu kriminalistické techniky a skupinu případových analýz. Všichni zaměstnanci mají zázemí v nové policejní budově u areálu Výstaviště.

Máte nějaké konkrétní záměry, které chcete po nástupu do funkce uplatnit v praxi?

Nejprve se musím eznámit s činností všech útvarů, kterým budu nadřízen. Musím se podrobně seznámit se systémem práce a se schopnostmi jednotlivých vedoucích. Teprve potom se rozhodnu, co v jejich práci změním. Samozřejmě, že mám nějaké vize, které vycházejí z mých dosavadních zkušeností, ale jde o konkrétní záležitosti, které bych rád probral přímo se svými kolegy.

Jak je personálně stabilizován odbor, kterému budete od ledna šéfovat? Chystáte nějaké personální změny?

Pokud jde o odbor služby kriminální policie a vyšetřování, tam jsou všechna oddělení a skupiny personálně stabilizovány. Na některých odděleních máme sice několik volných míst, ale nejsou to takové počty, které by paralyzovaly chod oddělení. Narozdíl od pořádkové služby ke kriminální policii už přicházejí lidé, kteří mají za sebou nejméně pět let strávených u policie, takže jsou to lidé s určitými zkušenostmi.

Zajímal jste se i o závažné trestné činy, ke kterým došlo v minulosti na Přerovsku?

Samozřejmě. Jelikož jsem působil na útvaru, který odhaloval závažnou trestnou činnost, tak jsem jezdil i k případům na Přerovsko. Mohu zmínit například vraždu, bohužel dosud neobjasněnou, z ledna roku 2007, ke které došlo v obci Horní Moštěnice. Na té jsem pracoval, a pokud vím, je stále ve fázi rozpracování.

Ve stejném období byl v Přerově zastřelen další podnikatel. K rozuzlení tohoto případu však také stále nedošlo. Je ještě vůbec nějaká reálná šance na odhalení pachatelů těchto dvou vražd?

Obě vraždy jsou dosud nevyjasněné, i když na objasnění té druhé, kterou uvádíte, jsem se osobně nepodílel. Tu totiž řešil odbor obecné kriminality v Ostravě. Pokud mámale informace, oba případy jsou, jakmyříkáme, stále živé. Myslím si, že šance na objasnění těchto případů tady stále existuje.

Dagmar Rozkošná

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 19 730 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce ICT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, vzdělání technického zaměření, , Nabízíme:, penzijní připojištění; příplatek na stravné, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: isst@kourilkova8.cz. Pracoviště: Střední škola technická, přerov, kouřílkova 8, Kouřílkova, č.p. 1028, 750 02 Přerov 2. Informace: Pouzal, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Manažer/ka jakosti a homologací - administrativní pracovník servisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ - technický nebo ekonomický směr; 5 let praxe v oblasti jakosti nebo homologací; výborná znalost anglického jazyka; Znalost práce na PC; Řidičský průkaz skupiny B, , Náplň práce:, Řízení dokumentace, tvorba předpisové dokumentace; Zajišťování a provádění interních auditů; Školení zaměstnanců firmy v oblasti kvality; Řízení změn a odchylek; Řízení neshodných výrobků a nápravných opatření; Přezkoumávání reklamací zákazníků; Zodpovědnost za integrovaný systém managementu ISO 9001; práce s technickou dokumentací; zajištění kalibrace měřidel a měřících přístrojů; udržování příruček jakosti; budete zajišťovat certifikace, homologace produktu a jeho schválení k uvedení do provozu v souladu s legislativou EU, národní legislativou a legislativou exportních států světa; V rámci servisu zaznamenávání do dané dokumentace záznamů o přijetí vozidla do opravy; Vystavování daňových dokladů, zaznamenávání výdej vozidla z oprav; Vytváření a přiřazování reklamační zakázky k výrobní zakázce; Vykonávání funkci pokladní; Dodržování vnitřních pokynů vydaných pro pokladní a skladové hospodářství; Zajišťování prodeje náhradních dílů; Zajišťování půjčování přívěsů a vedení evidence; Evidence odpracovaných hodin; Realizace a účtování výdejek a příjemek ze skladu servisu; Evidence, uzavírání a vyhodnocení reklamací; Tvorba cenových nabídek, prodej, balení a expedice náhradních dílů, zajištění potřebné dokumentace pro vývoz ND do zahraničí; Objednávání náhradních dílů, evidence skladového hospodářství, schvalování přijatých faktur; Objednávání kancelářských potřeb, , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění + 3 dny zdravotní volno další zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 26 080 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka chirurgického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26080 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, podnikové stravování; příspěvek na životní pojištění; týden dovolené navíc, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kamila.stoklaskova@npr.agel.cz, - osobně ( pondělí nebo středa 09,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, personální oddělení, , Místo výkonu práce: Středomoravská nemocniční a.s., Nemocnice Přerov, Dvořákova č.p. 1800/75, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod nemocnice přerov, Dvořákova, č.p. 1800, 750 02 Přerov 2. Informace: Kamila Stoklásková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Operátor výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16400 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně v kanceláři SKS Business Unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice 1, , Místo výkonu práce: Shin Heung CZ s.r.o., Olomoucká 306, 753 01 Hranice. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště hranice, olomoucká, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Tomáš Hampl, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Putovní výstava, kterou mohou nyní zhlédnout návštěvníci Lipníku nad Bečvou, mapuje příběhy patnácti žijících pamětníků z Olomouckého kraje, do jejichž životů dramaticky zasáhly události let 1948 a 1968.
5

Putovní výstava v Lipníku připomíná události let 1948 a 1968

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Nejdřív pozdvižení, teď pokuta. Sloní promenáda v ulicích se cirkusu prodražila

Zřejmě trochu roztrpčeně bude principál Cirkusu Humberto vzpomínat na letošní návštěvu Hané. Jeho tři sloni, coby živá pozvánka na představení, totiž v centru Přerova a Olomouce vyvolali nemalé pozdvižení. Podle úřadů však cirkus procházku ani v jednom případě neoznámil, a tak si vysloužil pokutu.

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Až příliš krutou porážkou 0:6 skončilo první letní přípravné utkání přerovské Viktorky. Třetiligový Hulín o osudu středečního utkání na stadionu v Sokolské ulici rozhodl během pěti minut v prvním poločase, kdy Přerovanům nasázel tři góly. Směrem dopředu ale staronový účastník divize nepředvedl vůbec špatný výkon, šancí si vytvořil spoustu, v koncovce obou týmů však byl obrovský rozdíl.

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

ROZHOVOR / Díky reorganizaci mládežnických soutěží a úspěšné sezoně dorostenců se Přerov od příští sezony oficiálně zařadí mezi elitní české kluby, co se výchovy talentů týče. Také by měl být útočištěm pro nespočet hokejových nadějí, kromě nejvyšší soutěže dorostu se zde totiž buduje také extraligový juniorský tým, který bude mít přímou návaznost na áčko Zubrů, působící ve WSM lize.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT