VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovory s dvěma novými vedoucími policie v Přerově

Přerov - Od ledna příštího roku dojde k velkým organizačním změnám u policie. Zrušena budou totiž dosavadní okresní ředitelství a zanikne tak i stávající funkce ředitele. Na teritoriu původního policejního okresu budou působit dvě samostatné složky – takzvaná uniformovaná a neuniformovaná police. Každá tato složka bude mít svého vedoucího.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Dva budoucí vedoucí policie Josef Drábek a Libor Šamšula. Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Chci, aby byli policisté vidět v ulicích, říká Josef Drábek

Třiadvacet let na různých postech - a to od řadového policisty až po zástupce šéfa policie v Olomouci, dva roky ve vedení policie ve Vsetíně a v Jeseníku a pět let jako policejní ředitel v Šumperku - takovou služební kariéru má za sebou nový vedoucí územního odboru vnější služby přerovské policie Josef Drábek.

Od kdy začnete ve vedení přerovské policie působit?

Do funkce nastupuji oficiálně od ledna příštího roku, ale jsem tu už teď v předstihu, abych se lépe seznámil s místním prostředím.

Vaše poslední působiště bylo v Šumperku, kde jste byl pět let ředitelem policie. Když srovnáte tyto dva regiony, jsou co do struktury kriminality v něčem odlišné? Co považujete za nejpalčivější problémy Přerova?

Myslím si, že co se týče trestné činnosti, je na tom v rámci kraje asi nejhůře Olomouc. Hned za ní je však Přerov a až potom následuje Šumperk. Za nejpalčivější otázky Přerova považuji jednoznačně dopravní situaci a problémy se sociálně nepřizpůsobivými občany.

Myslím si, že právě tyto dvě oblasti nás jako policisty budou nejvíce zaměstnávat. Pod odbor vnější služby, který budu řídit, spadají všechna obvodní oddělení policie a dopravní inspektorát.

Má Přerovsko v současné době dostatek policistů?

Deficit policistů se už postupně srovnal. Myslím si však, že palčivou otázkou je nedostatek zkušených a vyzrálých policistů. Na Přerovsku je asi čtyřicet procent policistů, kteří slouží méně než tři roky.

S jakou vizí přicházíte do Přerova?

Podle méhomápolicie obecně problémy v komunikaci s veřejností. Chci se tedy zaměřit na službu směrem k občanům a to, jak více přiblížit naši práci lidem. Jde o to, aby bylo v ulicích dostatek policistů a veřejnost je vnímala pozitivněji. Za tímto krátkým shrnutím vizí, které jsem uvedl, je ale strašně moc práce.

Chtěl bych, aby policisté postupovali aktivně k potřebámobčanů a lidé neměli pocit, že obtěžují, když se na nás obrátí se svými problémy. Změnit myšlení řadových policistů je ale vždy problém. Mými partnery budou samospráva i státní správa – tedy státní zastupitelství a soudy.

Policejní ředitelství nyní sídlí v nové moderní budově. Považujete za výhodu, že jsou všechny útvary pod jednou střechou?

V současné době v této budově sídlí vedení územního odboru vnější služby, vedení územního odboru služby kriminální policie a vyšetřovatelé se svými útvary. Do objektu se ale přestěhovala také služba kriminální policie správy Severomoravského kraje. Je zde dopravní inspektorát, oddělení zbraní, střeliv, výbušnin a drog a obvodní oddělení policie v Předmostí.

Podle mě je koncentrace tolika útvarů na jednom místě o něco náročnější na provoz. Určitě je ale velká výhoda ve snazší vzájemné komunikaci.

Petra Poláková-Uvírová

Šance na objasnění dvou vražd stále existuje, říká Libor Šamšula

Libor Šamšula se stane od Nového roku vedoucím neuniformované policie, přesněji řečeno územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování v Přerově.

Jakou funkci jste doposud zastával?

Působil jsem na teritoriálním odboru obecné kriminality Správy Severomoravského kraje v Olomouci. Toto pracoviště zpracovávalo nápad závažných, zejména násilných trestných činů, ke kterým došlo na území Olomouckého kraje. To znamená od Jeseníku až po Prostějov.

Zde jsem vykonával funkci zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.Vminulých letech jsem působil například ve funkci vedoucího oddělení obecné kriminality na Okresním ředitelství v Olomouci, kde jsem pracoval od roku 1994.Upolicie sloužím celkem sedmnáct let, nastoupil jsem v roce 1991.

Můžete o sobě prozradit i třeba některé osobní údaje?

Jsem ženatý,mám dvě děti a bydlím na Olomoucku. Mezi mékoníčky patří aktivní sport, hlavně spjatý s vodou. To znamená kajak a ostatní lodě. V Přerově jsem nemusel navazovat nové kontakty, protože my vodáci se známe, stačilo je jen oživit. I tyhle koníčky tu totiž hodlám provozovat.

Jakou pozici budete zastávat u přerovské policie od Nového roku?

Budu působit jako vedoucí územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování. Do této funkce jsem se dostal prostřednictvím výběrového řízení, které se konalo v Ostravě.

Řídit budu asi osmdesát policistů a občanských zaměstnanců. Jedná se jednak o oddělení obecné kriminality a hospodářské kriminality. Dále pak o skupinu kriminalistické techniky a skupinu případových analýz. Všichni zaměstnanci mají zázemí v nové policejní budově u areálu Výstaviště.

Máte nějaké konkrétní záměry, které chcete po nástupu do funkce uplatnit v praxi?

Nejprve se musím eznámit s činností všech útvarů, kterým budu nadřízen. Musím se podrobně seznámit se systémem práce a se schopnostmi jednotlivých vedoucích. Teprve potom se rozhodnu, co v jejich práci změním. Samozřejmě, že mám nějaké vize, které vycházejí z mých dosavadních zkušeností, ale jde o konkrétní záležitosti, které bych rád probral přímo se svými kolegy.

Jak je personálně stabilizován odbor, kterému budete od ledna šéfovat? Chystáte nějaké personální změny?

Pokud jde o odbor služby kriminální policie a vyšetřování, tam jsou všechna oddělení a skupiny personálně stabilizovány. Na některých odděleních máme sice několik volných míst, ale nejsou to takové počty, které by paralyzovaly chod oddělení. Narozdíl od pořádkové služby ke kriminální policii už přicházejí lidé, kteří mají za sebou nejméně pět let strávených u policie, takže jsou to lidé s určitými zkušenostmi.

Zajímal jste se i o závažné trestné činy, ke kterým došlo v minulosti na Přerovsku?

Samozřejmě. Jelikož jsem působil na útvaru, který odhaloval závažnou trestnou činnost, tak jsem jezdil i k případům na Přerovsko. Mohu zmínit například vraždu, bohužel dosud neobjasněnou, z ledna roku 2007, ke které došlo v obci Horní Moštěnice. Na té jsem pracoval, a pokud vím, je stále ve fázi rozpracování.

Ve stejném období byl v Přerově zastřelen další podnikatel. K rozuzlení tohoto případu však také stále nedošlo. Je ještě vůbec nějaká reálná šance na odhalení pachatelů těchto dvou vražd?

Obě vraždy jsou dosud nevyjasněné, i když na objasnění té druhé, kterou uvádíte, jsem se osobně nepodílel. Tu totiž řešil odbor obecné kriminality v Ostravě. Pokud mámale informace, oba případy jsou, jakmyříkáme, stále živé. Myslím si, že šance na objasnění těchto případů tady stále existuje.

Dagmar Rozkošná

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Operátor výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně v kanceláři SKS Business Unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice 1, , Místo výkonu práce: Shin Heung CZ s.r.o. Olomoucká 306, Hranice 753 01. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště hranice, ct park, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Tomáš Hampl, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný ihned., , Požadavky:, vyučení v oboru automechanik výhodou; praxi v autoservisu min. 1 rok výhodou; vysoké pracovní nasazení, spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost; časovou flexibilitu; trestní rejstřík bez záznamu; řidičský průkaz sk. B, , Zájemci se mohou hlásit u pana Matyse:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: mpmoravia@email.cz;, - telefonicky (07,00 - 16,00hod.) na čísle 737 658 390;, - osobně na adrese: MP Moravia s.r.o., K Moštěnici č.p. 265/8a, Přerov VI-Újezdec, , 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Mp moravia s.r.o. - pracoviště újezdec, K Moštěnici, č.p. 265, 750 02 Přerov 2. Informace: Petr Matys, +420 737 658 390.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 700 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, manipulace s výrobky a materiálem ve strojírenské výrobní firmě, , Požadujeme:, způsobilost k práci s kusy i nad 15 kg; platný průkaz řidiče manipulačního vozíku, vazačský a jeřábnický průkaz výhodou, , Nabízíme , navýšení mzdy po zapracování +10%; práci ve stabilní firmě; 5 týdnů dovolené; stravenky; příspěvky na kulturní a společenské akce, další zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním stručného profesního životopisu na e-mail: jurikova@pohony.cz , - osobně ve firmě, kontaktní osoba: Anna Juříková, PSP Pohony a.s., Kojetínská 3148/73d,, 750 02 Přerov. Pracoviště: Psp pohony a.s., Kojetínská, č.p. 3148, 750 02 Přerov 2. Informace: Anna Juříková, +420 581 808 700.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 23 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Dělník ve výrobě stavebních dílců - strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadujeme:, technické myšlení, pečlivost, samostatnost., , Nabízíme:, 25 dnů dovolené, po zapracování možnost smlouvy na dobu neurčitou., , Zájemci se mohou hlásit u pana Peřiny:, - zasláním životopisu (CV) na email: ladislav.perina@betonika.cz;, - telefonicky (7,00 - 14,00 hod. pracovní dny) na čísle 602 731 672;, - osobně v pracovní dny 7,00 - 14,00hod. na adrese BETONIKA spol. s.r.o., Lobodice 221, 751 01 Tovačov. Pracoviště: Betonika spol. s r.o., 751 01 Tovačov. Informace: Ladislav Peřina, +420 602 731 672.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Originálními kresbami zpestřili průchod na Žerotínově náměstí studenti Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.
14

Studenti zkrášlili další uličku v centru Přerova. Podívejte se

Videosouhrn 20. dubna 2018

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Policisté hledají svědka loupeže v Přerově. Nepoznáte ho?

Policisté hledají svědka, který by mohl poskytnout bližší informace k okolnostem nedávné loupeže v Přerově.

Už je to tady! Kratochvílova ulice se uzavře, kvůli opravám

Postávání v kolonách a peprné nadávky, které k tomu zkrátka patří. Taková je dnes dopravní realita Přerova, kterou si řidiči dokonale „užili“ při nedávné uzavírce Tovární ulice. Autobusy nabraly zpoždění a auta se beznadějně štosovala ve směru na Olomouc i na Zlín. Zdá se, že zoufalství řidičů hned tak neskončí - od 30. dubna se totiž kvůli opravám uzavře také Kratochvílova ulice v centru města.

Zubři loví posily. Vrátí se Marek Sikora i s havířovským kapitánem Krislem?

Že by se chystal návrat střelce? Možné to je. Vše však zatím v rovině spekulací.

Tvarůžkový festival zaplní centrum Olomouce

Nádherné letní počasí a spousta parádních akcí čeká o víkendu Olomoucko. Podívejte se na naše tipy, kam vyrazit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT