VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeňka Mollinová: Před sto lety by žádnou hospodyni nenapadlo umývat v prosinci okna

Přerov - Vánoce jsou především křesťanskými svátky, které ovšem dnes prožíváme úplně jinak než naši předci. Jak se slavily Vánoce před 100 lety?

25.12.2008
SDÍLEJ:

Zdeňka MollinováFoto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Peklo se také cukroví a zdobil stromek? O tom jsme si povídali se Zdeňkou Mollinovou z Přerova.

Ta před nástupem do důchodu pracovala jako učitelka. Dodnes úzce spolupracuje s přerovským děkanátem římskokatolické církve. Zajímá se především o historii a církevní památky.

ROZHOVOR

Jaké zvyky udržovali ve vánočním čase křesťané na přelomu 19. a 20. století?

Pro křesťany jsou už skoro dva tisíce let největšími svátky v roce „Boží hody“ – vánoční, velikonoční a svatodušní. Připravovali se na ně důkladnou očistou duše i těla – modlitbami a postem. Půst ovšem neznamenal pouze hladovění, ale dobrovolný sebezápor stejně jako dnes.

Adventní půst končil o půlnoci před Božím hodem vánočním, který připadá na 25. prosince. Proto se i dnes na Štědrý den připravuje jídlo až večer, ačkoliv řada lidí neví, proč tomutak je, a považuje to za lidový zvyk.

Jaké vánoční zvyky se dodnes dochovaly a které naopak upadly téměř v zapomnění?

Křesťanské zvyky se nezměnily. Měnily se a mění lidové obyčeje, které se na vánoční svátky nabalovaly běhemstaletí, jak se proměňoval způsob života.

Před sto lety by třeba žádnou hospodyni nenapadlo v prosinci umývat okna, prát záclony a vůbec gruntovat. Proč? Utíkalo by přece drahocenné teplo.

V Přerově se už víc než sto let svítí elektřinou – není proto nutné být hotov s prací před západem slunce a večer za svitu petrolejky dělat jen takové práce, při nichž pološero nevadí, protože se dělají spíše po hmatu – proto se v zimě předlo a dralo peří. Není ani nutné nezbedné děti udržet v klidu někde za pecí pod pohrůžkou, že si pro ně přijde Žber – lidožravá obluda.

Není potřeba jim ani zabraňovat v předvánočním ochutnávání zavoláním Šperechty, která mlsounům provrtá bříško. V každé domácnosti jsou dnes už hodiny – nemusíme po štědrovečerní večeři odhadovat čas zbývající do odchodu na půlnoční mši svatou jako před sto lety tím, že některé z dětí po večeři přečetlo z biblické dějepravy zprávu o Narození Páně a místo adventních písní zpívala celá rodina koledy.

Čas do půlnoci se také ukracoval pomocí hravých věšteb z rozkrojených jablek, rozlousknutých ořechů či slitků olova. Tak by se dalo pokračovat – ale nikomunehodlám vymlouvat rozkrojení jablíčka, jenmu přeji, aby nebylo zrůdné, s křížkem místo hvězdičky uvnitř.Onyty pověry na místě víry jsoumocné…

Jak vypadal vánoční stromeček v domácnostech, rozdávaly se i v minulosti dárky? A čím se lidé obdarovávali?

Vánoční stromeček je jedním z projevů globalizace dávno předtím, než se pojmu „globalizace“ začalo užívat. Zavedl jej Martin Luther, který „zlikvidoval“ úctu ke svatým a s ní obvyklé dětské nadílky o svátcích sv. Martina a sv. Mikuláše.

Nahradil je vánoční nadílkou pod stále zeleným „rajským stromem“, ozdobeným ovocem, svíčkami a sladkostmi. Ovoce (jablka, ořechy, fíky) připomíná Adamův hřích, svíčky znamenají Pána Ježíše, jenž jest Světlem světa, a sladkosti na stromku nám mají připomínat hojnost milostí, ježnám Pán Ježíš svojí smrtí na kříži zasloužil.

Zlatý řetěz pak onoho hada, jenž naše prarodiče k neposlušnosti svedl. Snad prvním vánočním dárkem dětem byla píseň „Vom Himmel hoch“ (Z nebes výše), kterou v roce 1534 vytvořil Martin Luther pro své děti obměnou textu německé lidové taneční písně „Ich kommaus fremden Landen her“ (Z cizích zemí sem přicházím).

Ve Štrasburku byl v roce 1568 poprvé zaznamenán zvyk takzvaného „Kristova břemene“ – rance s dárky, který údajně přinášel pod stromek sám Kristus („Christkindl“). Jeho obsah vylíčil ve svém vánočním kázání roku 1671 farář Tomáš Vinita: ranec obsahoval patero věcí: jako první pamlsky - ovoce a ořechy, jako druhou - hračky, třetí byly věci potřebné jako ošacení, boty a další čtvrtou byly knihy a školní potřeby, pátou tvořily peníze. No, za těch 440 let se náměty pro obdarovávání nijak nezměnily, přibyly jen „potřeby pro volný čas“.

Z jakých pokrmů se skládala štědrovečerní tabule?

Na štědrovečerní tabuli mohlo být cokoliv kromě masa a krve z teplokrevných živočichů – postní předpisy ze všech mas povolovaly jen ryby a mořské živočichy. Jinak tam mohlo být vše „codům dal“. Kapr byl u nás nejdostupnější rybou, která se dostala ve druhé polovině devatenáctého století i na jídelní lístek běžných domácností.

V téže době se začalo objevovat také doma pečené vánoční cukroví dnešního typu, i když ne všude. Předtím se na Vánoce peklo jen obřadní pečivo z bílé mouky, především vánočky. Prvním chodem večeře bývala rybí nebo čočková polévka, po ní následovalo hlavní jídlo – pečená či jinak upravená ryba, houbový „kuba“ nebo vaječný „zapékanec“.

Jako sladkost místo dnešního moučníku různé „klevely“ ze sušeného ovoce s vánočkou, pak jablka, ořechy, křížaly. K pití pivo, ale častěji nějaký bylinkový čaj, oslazený medem. Víno jako běžný nápoj se u nás vžilo až ve dvacátém století stejně jako filé z treskovitých ryb.

Byla vždy spojena předvánoční doba se stresem, jak je tomu dnes?

Kdybychom žili před 100 lety, to bychom viděli, co je to skutečný stres. Dvanáctihodinová pracovní doba „od vidíš do nevidíš“, každá hospodyně musela umět vařit, zavařovat, nakládat, šít, plést, háčkovat, obrátit každou korunu.

Žádné jihoafrické hrozny v prosinci, španělská rajčata v říjnu, australské švestky v dubnu. Nákup na poslední chvíli? A kde a u koho, prosím vás?

Nebylo ani nákupní středisko za každým rohem, ani autobusové či vlakové spojení v zásadě odkudkoliv kamkoliv, či mobil, kterým si zavoláte taxi nebo donáškovou službu. Ne, všichni nejsme milionáři, abychom si mohli dovolit cokoliv. Ale mnozí snadno podléháme heslům, jichž uposlechnout si může dovolit jen rozmazlený Evropan, který už skoro šedesát let neví, co je to skutečný hlad a nouze.

Stres je reakce organismu na podněty ohrožující život – takže nejkrásnější svátky v roce nás mají ohrožovat na životě? Já osobně jsem přežila dědu Mráze a hodlám v klidu přežít i Santa Clause.

Autor: Dagmar Rozkošná

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 6 570 Kč

Asistenti pedagogů Školní asistent MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6570 kč, mzda max. 9865 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná odborná kvalifikace:, Ukončené studium pedagogiky, nebo ukončený kurz pro asistenty pedagoga (Školní asistent však není pedagogický pracovník). , , Pracovní náplň:, poskytuje nepedagogickou podporu dětem v předškolním vzdělávání ohrožených školním neúspěchem, zajišťuje komunikaci mezi školou a rodinou. Poskytuje přímou nepedagogickou podporu dětem spočívající v nácviku jednoduchých činností, sebeobsluze, soběstačnosti a motivaci ke vzdělání. , , Nabízíme:, Příspěvky na školní stravování, benefity z FKSP., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: info@zsjakprerov.cz;, - osobně na adrese: ZŠ J.A. Komenského, Hranická 14, 751 24 Přerov - Předmostí, kontaktní osoba paní Alena Bendová. Pracoviště: Základní škola j. a. komenského a mateřská škola, přerov - předmostí, hranická 14, Hranická, č.p. 425, 751 24 Přerov 4. Informace: Alena Bendová, +420 581 211 739.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Projektant/ka elektro. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po roce možnost přechodu na dobu neurčitou., , Požadujeme:, Vzdělání SŠ nebo VŠ v oboru elektro, praxe v oboru kolejová technika výhodou; Vyhl. 50/78 Sb.; Technické znalosti, čtení technické dokumentace; Znalost práce na PC, znalost programu Engineering Base výhodou, ne však nutností, možnost zaučení; AJ nebo NJ výhodou.; ŘP sk.B; Zodpovědnost, samostatnost, pečlivost, kreativita, aktivní přístup, vysoké pracovní nasazení. , , Nabízíme:, Bonifikace, projektové odměny, stravenky, firemní akce, ovocný bar, telefon., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: martina.olle@cmzo-e.cz. Pracoviště: Čmžo - elektronika s.r.o., Kojetínská, č.p. 3036, 750 02 Přerov 2. Informace: Martina Olle, .

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech Referent logistiky. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou., , Náplň práce: , Práce v oddělení logistiky - příjem objednávek, příprava podkladů pro expedici. , , Požadavky:, Anglický jazyk aktivně, spolehlivost, flexibilita , , Nabízíme:, Dlouhodobou pracovní perspektivu a zázemí stabilní české společnosti; Stravenky v hodnotě 100 Kč; Odměny za nízkou nemocnost; Odměnu na letní a zimní dovolenou; Firemní akce; Možnost karierního růstu., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) an email:zamestnani@mglsro.cz. Pracoviště: M g l s.r.o. - pracoviště bělotín, 753 64 Bělotín. Informace: Jarmila Blažková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy - zásahová služba. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, základní obsluha PC, komunikace s klienty, trestní rejstřík bez záznamu, řidičský průkaz sk. B, vysloužilí policisté a vojáci výhodou., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: info@mprofis.cz;, - telefonicky na čísle 608 921 777 - Zuzana Suchánková. Pracoviště: Ivo macháček, Kosmákova, č.p. 2826, 750 02 Přerov 2. Informace: Zuzana Suchánková, +420 608 921 777.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Putovní výstava, kterou mohou nyní zhlédnout návštěvníci Lipníku nad Bečvou, mapuje příběhy patnácti žijících pamětníků z Olomouckého kraje, do jejichž životů dramaticky zasáhly události let 1948 a 1968.
5

Putovní výstava v Lipníku připomíná události let 1948 a 1968

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Nejdřív pozdvižení, teď pokuta. Sloní promenáda v ulicích se cirkusu prodražila

Zřejmě trochu roztrpčeně bude principál Cirkusu Humberto vzpomínat na letošní návštěvu Hané. Jeho tři sloni, coby živá pozvánka na představení, totiž v centru Přerova a Olomouce vyvolali nemalé pozdvižení. Podle úřadů však cirkus procházku ani v jednom případě neoznámil, a tak si vysloužil pokutu.

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Až příliš krutou porážkou 0:6 skončilo první letní přípravné utkání přerovské Viktorky. Třetiligový Hulín o osudu středečního utkání na stadionu v Sokolské ulici rozhodl během pěti minut v prvním poločase, kdy Přerovanům nasázel tři góly. Směrem dopředu ale staronový účastník divize nepředvedl vůbec špatný výkon, šancí si vytvořil spoustu, v koncovce obou týmů však byl obrovský rozdíl.

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

ROZHOVOR / Díky reorganizaci mládežnických soutěží a úspěšné sezoně dorostenců se Přerov od příští sezony oficiálně zařadí mezi elitní české kluby, co se výchovy talentů týče. Také by měl být útočištěm pro nespočet hokejových nadějí, kromě nejvyšší soutěže dorostu se zde totiž buduje také extraligový juniorský tým, který bude mít přímou návaznost na áčko Zubrů, působící ve WSM lize.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT