Rozhodli o demolici budovy, protože v případě jejího prodeje by město ztratilo nad situací kontrolu a hrozil by vznik další ubytovny pro sociálně slabé. Záměr na zbourání Chemiku přišli podpořit i obyvatelé panelových domů, které s ubytovnou těsně sousedí. Soužitím s problémovými nájemníky prý dlouhodobě trpí.

„Bydlíme tu přes dvacet let a chceme žít konečně důstojně. Někdy je to o strach. Ti lidé posedávají před vchodem, popíjejí a toulají se po nocích zfetovaní. Člověk se pomalu bojí jít domů,“ popisovala život v této lokalitě jedna z přítomných občanek.

Místní nevěří, že je nutné, aby ve městě, jako je Přerov, bylo osmnáct sociálních ubytoven.

„Všichni, kdo jsou dnes tady, měli ve svém volebním programu redukci ubytoven a ne, že se budou dál rozmnožovat. Prostředí, ve kterém žijeme, je katastrofální. Jednáme s městskou policií, magistrátem, chodí za námi i preventisté. Stále je upozorňujeme, že se nám tu rozšiřuje sociálně vyloučená lokalita,“ vylíčila Jana Vilišová, která bydlí v panelovém domě v blízkosti ubytovny už od roku 1995.

Jako ubytovna

Osmipatrová budova Chemiku byla postavena v roce 1968 a v minulosti sloužila jako ubytovna pro zaměstnance Přerovských chemických závodů. Majetkem města se stala v roce 2000 a později si Chemik pronajala společnost První KPU, která zde má dodnes ubytovnu.

Část budovy slouží jako zařízení pro ubytování zaměstnanců firem či sportovních oddílů, ale část obývají i sociálně slabí.

„Smlouvu jsme společnosti První KPU prodloužili až do 30. června 2018, aby měli nájemníci dostatek času na přestěhování,“ zmínil radní Jan Horký (SpP).

Ubytovnu Chemik chtělo město prodat, protože by se investice do jejích oprav vyšplhaly na tři desítky milionů korun. Do výběrového řízení se ale přihlásila pouze firma společnost YDK Czech, která nabízela částku 17 milionů 555 tisíc korun. Když radní zjistili, že je zájemce o koupi navázán na dalších jednačtyřicet subjektů a reálně hrozí, že by zde mohl kvést byznys s lidskou chudobou, navrhli demolici.

Bouřlivá diskuse na zastupitelstvu

Na jednání zastupitelstva se kvůli bourání Chemiku strhla bouřlivá diskuse. Někteří přítomní upozorňovali, že město nevyčerpalo všechny možnosti.

„Neuvažovali jste zopakovat výběrové řízení, než jste rozhodli o demolici?,“ ptal se třeba zastupitel Michal Zácha (ODS). Zazněly ale i návrhy na směnu Chemiku za halu v Předmostí.

Většina zastupitelů se však za demolici postavila.

„Rozhodně Chemik neprodávat, prodejem či směnou ztratí město jakékoliv páky na dění v ubytovně. Jsem schopen vnímat bourání Chemiku jako investici do života Přerova. Všichni jsme měli ve volebních programech, že se postavíme proti ubytovnám. Měli bychom hlasovat v souladu s těmito sliby,“ vyjádřil svůj názor Petr Hermély (NEZ).

Pro demolici je i Přemysl Dvorský z ČSSD.

„Nejlepší by bylo dům opravit, aby zde bydleli normální nájemníci. To je ale chimérické, protože peníze potřebujeme na jiné věci. Pokud rozhodnutí odložíme, nedobereme se ničeho jiného. S těžkým srdcem budu hlasovat pro to, aby se dům zboural,“ řekl.

Podle radního Jiřího Kohouta (SpP) je riziko vzniku další ubytovny obrovské. „Je to prodloužená část sociálně vyloučené lokality a jsem pro, abychom nabrali odvahu a zbavili se této koule, kterou máme na noze hrozně dlouho a nevíme, co s ní,“ konstatoval. Většina zastupitelů nakonec záměr na demolici Chemiku i zrušení výběrového řízení na úplatný převod nemovitosti podpořila a v sále se po jejich hlasování ozval potlesk.