„Přesto jsem přesvědčený, že si tato lokalita zatraktivnění zaslouží. Už dnes je to turisty hojně využívaná oblast, kde tráví volný čas senioři, rodiny s dětmi i mládež z nejbližšího okolí. A rozhledna by byla určitě lákadlem i pro výletníky z větší dálky,“ vysvětluje svůj návrh přerovský radní Jakub Navařík.

Místem vede několik turistických tras a také několik tras naučné stezky - takzvaného „pěškobusu“. Na relativně malém prostoru se zde potkává řada atraktivních prvků - od Knejzlíkových sadů přes vinice, libosad, sochu Mamutíka Toma až po skupinu malých jeskyní nebo dochovanou pozorovatelnu civilní obrany. V bezprostřední blízkosti je také známá Přerovská rokle.

„S kolegy z magistrátu jsem se detailně zabýval i všemi náležitostmi pro umístění rozhledny, možností napojení na komunikace a případně na inženýrské sítě. V úvahu je třeba vzít také vzletové dráhy přerovského letiště - maximální vhodná výška stavby je asi 25 až 30 metrů. To ale zcela dostačuje, aby byl návštěvníkům umožněn unikátní výhled na velkou část střední Moravy. Kvůli údržbě a souladu s krajinou by byla vhodná ocelová nosná konstrukce s dřevěnými prvky,“ doplnil Jakub Navařík.

Situace na přerovském bazéně se po zavedení opatření zklidnila.
Na přerovském bazénu přitvrdili: strážníci na zavolání a odpoledne bez vířivky

Odhadovaná cena stavby se pohybuje mezi 5 až 8 miliony korun - záleželo by ale hlavně na způsobu provedení, výšce a umístění v krajině. „V letošním roce se finanční situace města stabilizovala, a proto jsem na začátku roku materiál oživil a radní jej dnes podpořili,“ shrnul Jakub Navařík.

Právě v těchto dnech probíhá hlasování o návrzích přihlášených do participativního rozpočtu a jedním z nich je právě rozhledna na Čekyňském kopci.

„Jedná se ale o projekt výrazně menšího rozsahu, který by v případě realizace nemohl svými náklady přesáhnout částku 500 tisíc korun. Lidé mohou podpořit některý ze třiadvaceti návrhů participativního rozpočtu do 31. července,“ uzavřela vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná. (pu)